EPA/БГНЕС
Шокираща липса на доказателства
След серията публикации в авторитетни международни издание и британското научно списание “Нейчър“ (Nature) публикува мнението на водещи международни експерти относно доклада на либийските учени, използван като доказателство срещу петте български медицински сестри и палестинския лекар, осъдени за заразяването на либийски деца със СПИН, предаде Дарик радио.
Както съобщава “Нейчър“ вчера на уебсайта си, изданието е получило превод на английски на либийския доклад, който бе от ключово значение за обвинението, и е поискало от международни специалисти да се запознаят с него. Според заключенията на експертите въпросният доклад не съдържа нищо друго освен предположения и догадки, пише списанието. В материала под заглавие “Шокираща липса на доказателства“ “Нейчър“ цитира американската епидемиоложка професор Джанин Джагър, според която няма никакви данни за умишлено заразяване на децата със СПИН. По думите й за това пък има солидни доказателства, че някои от децата са били носители на ХИВ-вируса дълго преди идването на българките на работа в болницата в Бенгази. Професор Джагър отбелязва, че либийските власти не са се опитали да извършат епидемиологично изследване, което да установи причинно-следствена връзка между заразените пациенти и отделните медици. Тя определя либийските данни като “съвсем незадоволителни“ и изразява учудване, че медиците въобще са били арестувани, като се има предвид неубедителността на научните доказателства на обвинението. Нейните изводи се потвърждават и от Робин Уайс, вирусолог и специалист по СПИН в Universtity College London. Проучвайки докладите на либийските експерти и на професорите Люк Монтание и Виторио Колици, Уайс заключава: “Няма основания за съмнения за умишлена инфекция и има силни доказателства за вътрешноболнична инфекция преди пристигането и след заминаването на палестинския лекар и българските медицински сестри“. Друг експерт - вирусологът Люк Перин от Geneva University Hospital в Швейцария, смята, че либийският доклад представлява “много общи приказки, които не винаги са верни“. Той е анализирал проби от 148 от заразените деца и е получил данни за още 37 от тях, докато били лекувани в Швейцария. “Мога да заявя със сигурност, че случаи на ХИВ-инфекция се появяват преди септември 1997 г., като първите случаи най-вероятно са още преди 1996 г.“, казва той. Обвинените медици са пристигнали в Либия през март 1998 г. Според Перин най-вероятният сценарий е дете, заразено със СПИН в болницата през 1997 г. или по-рано, да е било прието отново през 1998 г. и заразата да се е разпространила бързо заради лошите медицински процедури или недостатъчно грижливата стерилизация. “Ако обвинените бъдат признати за виновни, това ще е пародия на правосъдие“, смята Уайс. Заключенията на професор Джагър са сходни: “Има шокираща липса на доказателства в този случай“, пише “Нейчър“.
Ден преди "Нейчър" и сп. "Сайнс" (Science) информира за писмо, подписано от група американски, канадски и европейски учени. Сред тях е и американският учен Робърт Гало, който е съоткривател преди две десетилетия на вируса ХИВ, причиняващ СПИН. Учените призовават своите правителства да притиснат Либия да освободи обвинените, посочвайки, че Триполи търси близки връзки със Запада.