По-точно Европейската комисия предлага разпоредба и директива в тази насока. Двата документа покриват цялата гама проблеми, свързани с Шенгенското пространство - охрана на външните граници на Европейския съюз, издаването на входни визи, полицейското сътрудничество, работата на Шенгенската информационна система и защитата на личните данни.
Чрез новите законови инструменти, които допълват действащото "Шенгенско законодателство", се цели да се засили взаимното доверие между присъединилите се към шенгенското пространство страни и да се постигне по-ефективно прилагане на шенгенските правила, обяви Европейската комисия.
Най-същественото в подобрения механизъм е, че се засилват възможностите за проверки "на място" в държавите от Шенгенското пространство и че се въвеждат необявени проверки "по всяко време" за оценка как се изпълняват шенгенските правила.
Идеята за пространство в Европейския съюз без вътрешни граници се роди в края на 80-те и началото на 90-те години на миналия век. Сега Шенгенското пространство включва 25 страни от Европейския съюз плюс Норвегия, Исландия и Швейцария.
България и Румъния, най-новите приети в Европейския съюз държави, в момента извършват необходимата подготовка за присъединяване към това пространство. Плановете са това да стане до 2011 г., но присъединяването им зависи изключително от положителна оценка за тяхната подготвеност.