Това пише днес румънският вестник “Адевърул“, като цитира интервю на старшия икономист на Дойче банк Норберт Валтер за онлайн сайта Дойче веле. В интервюто Валтер говори за икономическите перспективи на Балканите и за промяната в мисленето на равнище правителства на страните-членки на ЕС.
Според Норберт Валтер, що се отнася до инфраструктурата България и Румъния не могат да се сравняват със Словения и Хърватия. Образованието също е на различно равнище.
“Смятам, че ЕС ще направи добре да каже решително: “Тук корупцията не върви; ние сме регион без корупция“, казва старшият икономист на Дойче банк. По думите му ЕС би трябвало да внимава тази част от европейското законодателство да бъде обяснена ясно и да не се постъпи още веднъж небрежно по въпроса, както отчасти се е получило в случая на Румъния и България. Норберт Валтер обяснява в интервюто, че това е за доброто и на Румъния и България.
Запитан дали ЕС трябва да се впусне в авантюрата да приеме в близко бъдеще в редиците си страните от Западните Балкани, Норберт Валтер обръща внимание, че идеята за постепенното приемане на тези държави (за какъвто вариант се говори в момента) ще бъде възприета в някои от тях като отказ. Затова по думите му и ЕС трябва да започне сериозна работа в тази насока, да реши възникналите проблеми, за да се избегне подобна ситуация.
Във връзка с предимствата, които ЕС ще получи с интеграцията на тези държави, Норберт Валтер отбелязва, че Балканите са транзитна зона в средата на Европа и този “мост“ не може да остане неинтегриран, когато се мисли за България, Румъния и Гърция, а по-късно и за Турция. Старшият икономист на Дойче банк иска да се държи сметка и за сърбите, които са много предприемчиви. Различният капацитет на тази част от Европа трябва да бъде взет предвид и тя трябва да бъде интегрирана. В същото време трябва да се има предвид факта, че тези страни биха се развили много по-бързо, ако имаха гаранции и ако инвеститорите имаха гаранции, че те ще се развиват съгласно правилата на ЕС, смята Норберт Валтер.
По повод опасенията на страните-членки с най-голям принос за бюджета на ЕС за приемането в съюза на земеделски държави като Турция, германският икономист подчертава, че при сегашната ситуация на нарастване цените на хранителните продукти и на опити за ефективно култивиране на всяко парче земя, по-скоро трябва да се радваме от приемането на всяка държава, която развива земеделие. Това, по думите на Норберт Валтер, важи не само за Турция, но и за Румъния и Полша. Той посочва, че перспективите за печалба от земеделие никога не са били по-добри от сега.