Това съобщи за “Монитор“ шефът на комисията Венелин Узунов. По думите на соцдепутата мярката, която ще залегне в проектозакона за катастрофичните рискове се налага заради по-добро обезщетяване на хора, пострадали или изгубили имущество при бедствия и аварии. Той поясни, че в момента експертна група от специалисти работи върху идеята, която ще бъде реализирана до 2009 г.
Узунов подчерта, че волята на правителството е в подкрепа на вменяването на застраховка “бедствия“, а и всички законодатели изразяват категорична подкрепа, поради което не се очаква изненада при гласуването в пленарна зала. Парламентаристът поясни, че такава система за финансово обезпечаване съществува в повечето страни ­ членки на ЕС.
“Реалностите в България през последните години налагат въвеждането на такъв вид застраховка. Много хора пострадаха от наводненията, не дай си боже да преживеем по-сериозно заметресение. У нас няма застрахователна култура и гражданите не са свикнали да се грижат за имуществото си. Не може при всяка кризисна ситуация за последствията да бъдат изкарвани виновни кмета и министъра“, коментира народният представител и допълни, че при наводненията в община Цар Калоян са пострадали 1 200 имота, а само 2 от тях са били застраховани.На въпрос на вестника не се ли притесняват депутатите, че ще бъдат обвинени от обществото в държавен рекет, Узунов запита “а не е ли рекет да искаш от министъра да ти плаща за щети на твоя имот и коректно ли е някой да получи премия, a на друг да не бъдат платени щетите от бедствието“.