Това заяви от парламентарната трибуна здравният министър Петър Москов при представяне на Закона за лечебните заведения на второ четене, цитиран от БТА и БГНЕС.

Основните цели на промените в закона могат да бъдат групирани в три основни стълба.
Първите два са спиране на безразборното роене на болници и връщане на функциите на НЗОК като система, която да се пригоди към нуждите на пациента, а не обратно. Третата важна цел - да се намалят чрез взаимодействие общите разходи на болниците, обясни Москов.

Той призова депутатите да се придържат към работата, смисъла и вече одобрените и дискутирани текстове в Комисията по здравеопазване, а не да влизат в провокации и утежняване на работата. Здравният министър благодари на политическите сили от управляващото мнозинство за разбирането и подкрепата за тежките параграфи.

В същото време Петър Москов изрази недоумение защо БСП се противопоставя на тези предложения. За него обяснението било, че е задействан рефлексът на сътрудничество между БСП и ДПС, които също не приемат в голяма част предлаганите промени.

След малко тук в залата ще бъде очертана картината на хаос и лошо здравеопазване като аргументи срещу текстовете за промяна в закона. Всички български граждани много добре знаят, че тази картина на хаос, разпад и лошо качество е сегашната картина на здравеопазването, а ние не сме нищо друго, освен изпълнители на волята им да променим това”, заключи Москов.

"Понятието по-добър в здравеопазването има измерения в по-добри здравни показатели на нацията като цяло, те обаче у нас се влошават", отчете той. Което означавало, че със сегашния модел се финансират бизнес планове, а не модерен процес на здравеопазване.

Министърът обърна внимание и на необходимостта да се гарантира достъп до здравни грижи и услуги. На взаимодействието между болниците, което ще даде възможност за намаляване на общите разходи за немедицински дейности, залага вторият стълб на промените.

На трето място е връщане функциите на НЗОК като система, която трябва да се нагоди към нуждите на пациентите. Това не изисква насила сливане на структури на болниците, подчерта Петър Москов и изрази убеждение, че хората очакват тези промени.

Депутатите приеха Националната здравна карта

Потребностите на населението от достъпна извънболнична и болнична медицинска помощ се определят и планират на териториален принцип чрез Национална здравна карта, посредством която се осъществява националната здравна политика, решиха народните представители.

Националната здравна карта се изработва въз основа на областни здравни карти. За изработване на областната здравна карта министърът на здравеопазването назначава комисия за всяка област.

Преди два дни премиерът Бойко Борисов заяви, че предложенията от Петър Москов, на когото много вярвал и затова "сме стъпили изцяло на неговото разбиране за здравна реформа" – ще получат пълната подкрепа в Народното събрание.