Депутатите приеха на второ четене текстове от Закона за държавния служител, с които се определя нов начин на формиране на работната заплата, като се премахва т.нар. клас "прослужено време", съобщи БТА.

Бонуси ще се изплащат четири пъти годишно, въз основа на оценка по ред, определен в наредба. Те ще трябва да се вместят в рамките на целия фонд за допълнителни възнаграждения, който е 30% от бюджета за заплати на ведомството.

Финансовият министър Симеон Дянков заяви по-късно пред журналисти, че в закона между първо и второ четене са заложени две ограничения: ДМС да бъде до 30% от фонд "Работна заплата" в цялата институция; ДМС за отделния служител да бъде до 80% от заплатата му.

Брутната заплата ще се състои от основна заплата и допълнителни възнаграждения за нощен и извънреден труд, за работа през официалните празници, за времето на разположение и за постигнати резултати. Зам.-министърът на финансите Владислав Горанов обясни по този повод, че с нито една стотинка няма да се намалят получаваните от държавните служители възнаграждения. Индивидуалният размер на основната заплата ще се определя като се отчита нивото на заеманата длъжност, квалификацията и професионалният опит.

Христо Бисеров от ДПС коментира, че не се реализира идеята на министър Симеон Дянков индивидуалният бонус да бъде до 30% от заплатата. Оказва се, че на отделния държавен служител могат да му се дадат до 80 процента от 12 заплати, посочи Бисеров.
Той заяви още, че така на един държавен служител се дава правна възможност да получи допълнително близо 10 заплати на година. По думите му с тези пари се създава партийна аристокрация.

Светослав Тончев от ГЕРБ обясни, че бонуси за постигнати резултати няма да се раздават задължително. По думите му това било допълнителна правна възможност.
Димчо Михалевски от Коалиция за България посочи, че преди да бъдат назначени служители, са викани в офиса на ГЕРБ да попълнят молба за членство. Лоялността към ГЕРБ ще бъде тествана на всеки три месеца и това ще се отрази на допълнителното възнаграждение, коментира той.
Павел Димитров от ГЕРБ опонира, че твърденията за декларации за лоялност към ГЕРБ са "пълна измишльотина" и обвини Михалевски, че манипулира народните представители.

Отпадането на класа прослужено време се превърна в друга ябълка на раздора между управляващи и опозиция. Социалистът Янаки Стоилов дори призова синдикатите да реагират остро на това, а не само да си водят диалози с властта, след като вече и те възразиха срещу промяната.

Дянков заяви, че това е била лоша практика в държавната администрация. Той обясни, че сега класът се включва в основното заплащане, така че не се губи от възнаграждението.
Попитан дали това ще се случи и в частния сектор, министърът обясни, че неколкократно е имало подобни предложения, но засега нямало разбиране в тристранния съвет.

Всеки със стаж най-малко шест месеца в рамките на една година подлежи на оценка, предвижда още законът. Ще я прави прекият му шеф. Той пък писмено ще мотивира атестата и ще го дава на началника над него.  Служителите ще имат седемдневен срок да обжалват. 

Според приетите текстове кариерното израстване зависи от годишната оценка на изпълнението на длъжността на държавния служител. Младшите рангове ще получават повишение след две или три последователни годишни оценки, а старшите - при три-четири, записаха депутатите.

Държавният служител ще има право на еднократно обезщетение при пенсиониране в размер на шест основни заплати, ако е работил в съответната администрация през последните 10 години. Ако е работил по-малко от 10 години, ще има право на обезщетение от две основни заплати при пенсиониране, прие парламентът.
Възнаграждението за платен годишен отпуск и обезщетенията в Кодекса на труда за служителите, работещи по трудово правоотношение в държавната администрация, ще се определят въз основа на индивидуалната основна месечна заплата към датата на започване ползването на отпуска или датата на възникване на основанието за получаване на съответното обезщетение, реши още парламентът.

Неизползваните отпуски се запазват и не се компенсират с парични обезщетения.

В едномесечен срок от влизането в сила на закона, индивидуалната месечна заплата на служителя се определя така, че след облагане с данък и задължителни осигурителни вноски за сметка на осигурения, да не бъде по-ниска от получаваното до този момент брутно възнаграждение, след начисляването на дължимите налози.

Промените в Закона за държавния служител влизат в сила от 1 юли т.г.


Допълнителните възнаграждения, според закона, са: 1. за нощен труд; 2.  за извънреден труд; 3.  за работа през официалните празници; 4.  за времето на разположение; 5.  за постигнати резултати (бонуси). Последните се изплащат четири пъти годишно през месец април, юли и октомври за текущата година и през месец януари за предходната година, въз основа на оценка по ред, определен в наредба.