Това обяви новият стар министър на финансите Владислав Горанов при поемане на властта от редовното правителство.

Данъците остават същите, няма да се допускат нови данъчни облекчения и ще се стремим към балансиран бюджет, категоричен е Горанов.

Дълговата експанзия от 2014 и 2015 г. ще остане зад гърба ни - искаме държавата да има достатъчно ликвидни буфери, но и да не се вземат нови дългове, каза министърът.

Усилията на екипа на МФ и на БНБ по отношение на интеграция във финансовите структури на ЕС - Еврозоната и в Европейския банков съюз ще продължат с тиха дипломация, подчерта Горанов.

Новите приоритети предполагат МФ да играе активна роля в административните регулации за намаляване на бюрокрацията, намаляване на разплащанията в брой, налагането на плащанията през ПОС-терминали. Консерватизмът и финансовата стабилност ще бъдат неотклонни цели на финансовия министър, заяви приоритетите си Горанов.

По отношение на пенсиите - освен увеличението на минималните им размери от първи юли и от първи октомври, ще има реформа в експертизата на работоспособността, така че да намалеят злоупотребите с права от страна на хора с увреждания, които са излъгали системата, каза Горанов.

Не говорим за хора, които наистина не могат със собствени сили да осигуряват препитанието си, добави той.

Първият и вторият стълб на пенсионната система трябва да бъдат надграждани и това, което сме договори преди, си стои - увеличението на ставките за пенсия с един процентен пункт от следващата година, ще се случи, добави Горанов.

До края на годината увеличението на пенсиите няма да окаже влияние на дефицита на държавния бюджет.

С добрата работа на приходните администрации и на правоохранителните органи можем да постигнем и по-малък дефицит от планирания, както и по-добър ръст на БВП, с 0.3 - 0,5 на сто, добави Горанов.

Увеличение на пенсиите през следващите години може да има само с ръст на икономиката, уточни той.

Ръст на минималната заплата може да има с 50 лева от следващата година, за да стигнем до декларираните 650 лева в четиригодишния мандат, каза още Горанов.

Ангажиментите в програмата за саниране до два милиарда лева ще бъдат изпълнени, съобщиха още Кирил Ананиев и Владислав Горанов.

В Министерството на финансите няма класическо приемане и предаване на властта, защото ние от доста време сме екип с Кирил Ананиев, каза Горанов. Радвам се, че Кирил Ананиев успя да запази физиономията на МФ и не се поддаде на опити за прекрояване на финансовата рамка на държавата, добави той.

Кирил Ананиев остава в екипа на Владислав Горанов като заместник-министър със същите ресори. Предполагам, че същата съдба ще има и Маринела Петрова, а скоро ще е уточнен и третия заместник-министър, каза Горанов.