"За" предоставянето на мандат на министър Владислав Горанов гласуваха депутатите от ГЕРБ, Реформаторския блок, Патриотичния фронт, АБВ и независимата Ана Баракова, а "против" - БСП, "Атака" и БДЦ. Представителите на ДПС се въздържаха.

"Народното събрание дава съгласие за подготовка и поемане на външен държавен дълг, включително чрез емисии на държавни ценни книжа на международните пазари, както и на средносрочна програма за емитиране на дълг на международните капиталови пазари, чиито размер в рамките на 2014 година не може да надвишава 3 млрд. лева или тяхната равностойност в друга валута при условия на последващата ратификация", гласи точният текст на приетото решение.

Вчера Народното събрание прие на първо четене актуализацията на държавния бюджет, която предвижда скок на дефицита до 3,7% и поемане на нов дълг в размер на до 4,5 млрд. лева, които трябва да отидат за допълване на Фонда за гарантиране на влоговете във връзка с фалита на КТБ и да покрие дупките в бюджетите на НЗОК и отделните министерства. Освен това временната бюджетна комисия в парламента одобри новия дълт.

В почивката на вчерашното заседание се проведе и заседание на бюджетната комисия, на която предложението за даване на мандат бе гласувано от депутатите на ГЕРБ, РБ, ПФ и АБВ.

В началото на дебатите в пленарна зала днес пък бе отхвърлено предложение гласуването да бъде утре, за да има време да бъде организирано закрито заседание, на което финансовият министър да обясни повече подробности за параметрите на евентуалните преговори за нов заем.

По време на заседанието на комисията вчера Горанов обяви, че вече има определени оферти, но той не би желал да ги коментира пред широката общественост, защото това по традиция може да се отрази негативно на преговорите между държавата и определени финансови институции.

Според Ройтерс чуждестранни банки, сред които Ситигруп, Уникредит, Сосиете Женерал, Дойче банк и Ейч Ес Би Си, са проявили интерес да предоставят мостовото финансиране.
Други потенциални кандидати за заема, който трябва да бъде договорен в идните две-три седмици, били Интеса Санпаоло, БНП Париба, Кей Би Си и Райфайзенбанк.

Джей Пи Морган и Банк ъв Америка може да вземат участие, предава още Ройтерс, уточнявайки, че финансовото министерство вероятно ще определи банките по-късно тази седмица.

По време на дебатите Йордан Цонев обяви, че "предишното правителство няма никаква вина за това, че един собственик на една банка я е окрал и я е превърнал в пирамида", както и че е "изхарчил парите на вложителите". В момента на депутатите им се налага да мислят как да покрият тези пари, обяви Цонев.

"Това, че имаме банка в несъстоятелност и ще трябва да осигурим достъп до гарантираните влогове, никой не го оспорва. Съществуват различни варианти за осигуряване на този ресурс", коментира по време на дебатите Владислав Горанов.

Предпочетохме това решение (дълга), защото, когато имаме проблем държавата трябва да си е на мястото и да намали напрежението върху българските граждани, каза той. И обяви, че ако се прецени за целесъобразно, може да се предложи решение в следващата година с годишния закон за 2015 година да се даде държавна гаранция на Фонда за гарантиране на влоговете и той да направи опит да поеме този дълг и да възстанови отпуснатите му назаем от българската държава средства.

"Без никаква емоция казвам – външният дълг е най-евтиното решение за обществото. Ако ние решим рязко да притиснем българските банки, тогава рязко ще влошим финансовото им състояние. Това не е разумно и не е полезно за никой. Кой ще плати цената? Ще я плати цялото общество през бизнесмодела на българските търговски банки“, заяви от трибуната Горанов, цитиран от "Фокус".