На 30 юли срещу 23-годишната Мария Альохина, 22-годишната Надежда Толоконникова и 29-годишната Екатерина Самуцевич започна съдебен процес и те може да бъдат осъдени на 7 години затвор заради хулигнаство, извършено поради религиозна омраза.
Трите млади жени бяха арестувани и им бяха повдигнати обвинения, след като на 21 февруари, преди спечелените от Путин президентски избори на 4 март, влязоха в Московската катедрала "Христос спасител" с качулки и изпълниха "пънкарска молитва" пред олтара. "Майко божия, прогони Путин!", призоваха те.

Днес руската прокуратура поиска присъда от 3 години затвор в наказателен лагер за пънкарките, които "са извършили грижливо планирана провокация" и "са се противопоставили на православния свят", съобщи АФП, цитирана от "Фокус". По данни на следствието акцията не е била с политически характер, както твърдят подсъдимите, а те са действали с цел да оскърбят православните вярващи, заяви прокурорът по делото, предаде ИТАР-ТАСС, на която се позова БТА.

Служители в храма зявиха в показанията си, че действията на пънкарките са им причинили големи морални страдания и са ги засегнали като православни вярващи. При все това и деветимата потърпевши заявиха, че няма да подават искови жалби срещу девойките от "Пуси райът" и оставят на съда избора на подходящо наказание.

Певиците обаче казаха, че нямат нищо общо с видеоклипа от проявата, разпространен чрез Интернет, и не са искали да накърнят чувствата на вярващите, а само да разкритикуват властта в Русия и църковното ръководство.

Съдът ще се произнесе на 17 август.

Евросъюзът изрази днес "безпокойство" от условията, при които се изпълнява мярката за неотклонение задържане под стража спрямо руската пънк група. ЕС реагира по тази тема след изявлението на една от адвокатките по делото, че ще сезира Европейския съд по правата на човека в знак на протест срещу малтретирането на обвиняемите.
Евросъюзът е "обезпокоен от нередностите, констатирани в този процес след арестуването на групата през март и по-конкретно от условията, при които са държани, и от начина, по който протича процесът предвид информациите за сплашване на адвокатите, журналистите и евентуалните свидетели", заяви говорител на ръководителката на дипломацията на ЕС Катрин Аштън, предаде АФП, цитирана от БГНЕС.

Междувременно попкралицата Мадона, която ще изнесе няколко концерта в Русия, се обяви в защита на Pussy Riot, съобщи днес вестник "Дейли телеграф". Тя била информирана за случая при пристигането си в Москва вчера и била шокирана, че момичетата са в ареста вече пети месец.
"Аз съм против цензурата и през цялата ми кариера винаги съм насърчавала свободата на словото. Мисля, че случващото се с момичетата е несправедливо. Надявам се, че те няма да прекарат 7 години в затвора, защото това ще бъде истинска трагедия", заяви Мадона.
Певицата посочи още, че изкуството трябва да отразява онова, което се случва в обществото и в политиката.

Освен нея в подкрепа на руските пънкарки вече се обявиха Red Hot Chili Peppers, Beastie Boys, Питър Гейбриъл, Стинг и други известни музиканти. Вокалът на Red Hot Антъни Кийдис дори излезе на свой концерт в Москва, облечен в тениска с надпис „Pussy Riot”.

Пийт Тауншенд от The Who, фронтменът на Pet Shop Boys Нийл Тенънт, вокалистът на Pulp Джарвис Кокър, Алекс Капранос от Franz Ferdinand, бившият китарист на The Smiths Джони Мар и поп изпълнителката Кейт Наш пък публикуваха писмо, в което заявиха: "Правото да си дисидент трябва да е позволено във всяка страна, претендираща да бъде демократична. Ние сме изключително притеснени и от информацията, че по време на процеса Pussy Riot седят в клетка, а една от членките на групата е припаднала от глад. На мнение сме, че именно на артиста е отредена ролята да показва политическите несправедливости и да се бори за свободата на словото".

Вчера в защита на женската група се обяви и бившият петролен магнат Михаил Ходорковски, който е в руски затвор от 2003 г. Той посочи, че се срамува за страната си, като гледа развоя на процеса от килията си в Карелия, северозападна Русия.

Самият Владимир Путин, макар да осъди постъпката на Pussy Riot, заяви преди няколко дни след среща с британския премиер Дейвид Камерън в Лондон, че няма смисъл те да бъдат съдени толкова строго. Той обаче коментира, че ако момичетата бяха "осквернили" светиня в Израел или Кавказ, срещу тях е щяло да има народен съд. "Нямаше даже да успеем да ги сложим под охрана. Надявам се, че ще си направят изводите сами", добави той.

Адвокатът на Pussy Riot Николай Полозов определи позицията на Путин като "коренна промяна" в делото. Защитникът изрази надежда, че съдът "ще послуша мнението на президента и ще разгледа делото по-законно."