Все пак вероятността от епидемично разпространение е «ниска до умерена» се казва в съобщението, цитирано от Би Би Си.

Най-застрашени са районите, където комарите Aedes може да разпространяват вируси. Сред тях СЗО сочи Черноморското крайбрежие на Русия и Грузия, и португалския остров Мадейра.

Страните със среден риск включват Франция, Испания, Италия и Гърция, докато във Великобритания равнището на опасност е ниско.

Експертите от СЗО казват, че рисковете са по-високи в късната пролет и през лятото, когато комарите са по-активни.

Проф. Джими Уитуърт от лондонската Школа по хигиена и тропическа медицина предупреждава, че рискът зика да плъзне в Европа е реален и призова на летуващите да се вслушват в здравните съвети.

Той обяснява пред Би Би Си: „Основният преносител на зика, комарът Aedes aegypti, се намира само на Мадейра и около Черно море. Но друг вид комари - Aedes albopictus, са по-разпространени и също могат да пренасят зика, макар и не толкова ефикасно.”

„Страните в Южна Европа, включително Франция и Италия, трябва да бъдат особено бдителни и е важно летуващите там да следват здравните съвети, включително да вземат мерки за избягване на ухапвания от комари”, казва проф. Уитуърт.

Към момента здравната организация към ООН не е обявила нови препоръки за пътуващи в чужбина.

СЗО призовава държавите да премахват средищата на развъждане на комари и да информират хората – особено бременните жени – за потенциалните вредни последици от болестта.

Организацията констатира, че повечето застрашени страни са добре подготвени да забележат новите случаи на заболявания и бързо да се справят с тях. Други обаче трябва да развият способността си да диагностицират вируса.

Болестта зика е свързана с мозъчни увреждания при бебета, а при сегашното й разпространение вирусът е засичан в над 50 страни, припомня Би Би Си.
ИЗБРАНО