Висока подкрепа получава идеята за изграждане на втори кабинков лифт в Банско - близо 70 процента от анкетираните одобряват тази идея, което показва, че населението в региона е спечелило много в социален план от инвестициите в туризма, коментира социологът Мира Радева.

Изследването показва още, че над 50 процента от жителите на двете общини са оптимисти, че ще живеят по-добре след 10 години. Около 40 процента от жителите на Банско поставят отлична или много добра оценка за развитието на общината през последното десетилетие, а при жителите на Разлог процентът е 29.

Над ¾ от жителите на региона оценяват развитието му като успешно в сравнение с другите региони в страната. Това показва, че икономическото развитие на този селско-планински регион се е отразило положително върху мисленето на хората, обясни директорът на МБМД Мира Радева.

„Виждат живота си добре в перспектива и че икономическото развитие и инвестициите са им помогнали да изградят едно по-високо самочувствие на равнопоставени жители на ЕС", посочи социоложката.

Около 20 процента от населението на Банско и Разлог работят на ръководни позиции, делът на работодателите е 3 пъти и половина по-голям от регистрирания за страната, а хората, които декларират, че са безработни, са около 6 процента.

Въпреки това хората споделят, че най-тежкият проблем е безработицата, а след това лошата инфраструктура. „Според мен тук хората по-скоро акцентират върху липсата на ясна визия за това какво ще им се случва в бъдеще и това е причината за това рязко повишаване на дела на този тип отговори", каза още социологът.

Според Мира Радева у нас трябва да бъде актуализиран дебатът за баланса между екологията и инвестициите в туризма, в контекста и на това, че България е единствената държава членка на Евросъюза, която е оградила една трета от териториите си в НАТУРА 2000.