Те ще бъдат изградени в общината или в съседни общини, предлага Министерството на земеделието и храните чрез проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона за храните, който предвижда промени в Закона за ветеринарно-медицинската дейност, предаде БТА.

Темата беше разгледана днес на обществено обсъждане с министъра на земеделието и храните Мирослав Найденов, Йордан Войнов, директор на Българската агенция по безопасност на храните, представители на браншови организации и бизнеса.
По думите на Найденов изискването е наложено още преди две години от Европейската комисия, но това все още не е направено.
В противен случай ЕК ще наложи санкции на страната ни, предупреди министърът.
До края на март МЗХ трябва да предложи план за действие за проблема за изхвърлянето на животинските отпадъци.

Общинските съвети с наредба ще определят правилата, които да гарантират, че клането на животните ще става само в определените пунктове.
Те ще се изграждат от общините или от частните лица, а изискванията към пунктовете ще се определят с наредба на министъра.
Друга възможност, предвидена в промяната на закона, е мобилни кланици, които да обикалят страната и да реагират там, където има нужда, посочи министърът.
Нарушителите ще бъдат наказвани със санкции, по-високи от цената на животното, предупреди той.

Според промяна в Закона за храните се предвижда повишаване около 10 пъти на някои глоби, тъй като практиката показва, че размерът на сегашните не е достатъчен, казаха от МЗХ.
За нарушаване на наредбата за търговия с храни например, глобата ще бъде от 1000 до 5000 лева, а при повторно нарушение - от 3000 до 10 000 лева.
За нарушение извършено от юридическо лице или едноличен търговец, се предвижда имуществена санкция от 2000 до 7000 лева, а при повторно нарушение - от 4000 до 15000 лева.

Законопроектът предвижда и нова процедура за регистрация на обекти, които произвеждат едновременно безалкохолни напитки и бутилирани минерални, изворни и трапезни води, посочиха от министерството.

Според промените, производителите, които предстои да пуснат на пазара за първи път хранителни добавки ще трябва да уведомят затова Българската агенция по безопасност на храните, която ще поддържа централна база данни за служебно ползване на уведомленията за хранителни добавки, пуснати на пазара.