Ново строителство на дюните край Несебър
В съботния ден започна подготовка за ново строителство върху скандалния терен край Несебър, който бе в основата на скандала „Дюнигейт”.
Строителната бригада е мобилизирана светкавично. Всичко започва късно в петък, когато Административният съд в Бургас отменя като незаконосъобразна заповедта на строителния контрол за спиране на строежа. Само няколко часа по-късно на несебърските дюни започва строежът на скандалния ваканционен комплекс. В мотивите пише, че главният архитект на община Несебър не е допуснал нарушения, като е одобрил инвестиционните проекти и е издал разрешението за строеж. Решението на съда е окончателно и не подлежи на обжалване. Нещо повече, шефът на строителния контрол е осъден да плати и съдебните разноски на фирмат, предаде bTV.
Така строителството върху 29 декара, част от тях дюни, е на път законно да започне, независимо че според променения Закон за Черноморието върху дюни вече не може да се строи.
От екоинспекцията в Бургас коментираха, че това не се отнася за влезли в сила строителни разрешителни. Там не знаеха също така и за излязлото решение на съда.
И така законно и необезпокоявани от никого, сутринта в почивния ден три камиона стоварили строителни фургони, бригада работници е подсилила огражденията и е започнала разчистване на терена от растителността. След около час обаче изненадващо изчезнали.
От днес фургони, оборудвани с прожектор и камера за наблюдение, маркират строителния обект, който беше и допълнително укрепен. „Багери имаше и тук имаше една групичка цигани, рязаха дървета. Така говорят, цял Несебър така говори - спечелили делото и строят”, коментират местните за обекта.
Дюните, които еколози, чиновници и учени така упорито търсеха преди година, сега могат да се видят и с просто око. Възстановените пясъци са част от общо 620 хектара по Южното Черноморие и вече са описани в карта. Парадоксално, но целта на заданието е спасяване на тези природни забележителности от застрояване. Само на метри от скандалния парцел, същата фирма продължава строителството на друг мегакомплекс.
На юг, в Царево, спирането на Общия устройствен план е на път да предизвика масов бунт. Докато е бил в сила, макар и за седмици, документът на свой ред е отменил Териториалния устройствен план на Общината и сега не може и дворна ограда да се сложи законно.
В Царево настояват спешно да бъдат отменени двете заповеди - на министрите на регионалното развитие и на околната среда и водите, защото били прибързани и взети под натиск на еколозите. Освен това искат кръгла маса, която да реши проблема с компромис - и общината да се развива, и природата да не се унищожава.
Единият от предлаганите варианти е зоната извън парк „Странджа”, да бъде извадена от Устройствения план и да се преработи само спорната част, на юг от Варвара. В противен случай местните подготвят гражданско неподчинение.