Надявам се нашите специални служби да следят внимателно тези процеси и да не се подценяват, защото появата на собствено знамето означава желание - първо за отличаване, второ за принадлежност, и трето за обособяване. Това коментира говорителят на Български демократичен център Росен Петров, който отбеляза, че в историята често първо се е появяло знамето, а после желанието за територия и суверенитет.

Вярвам, че българските граждани от турски произход няма да се поддадат на подобни провокации, защото това e чиста провокация за нагнетяване на етническо напрежение. Нашата конституция е категорична, че България е единна държава, в която не се допускат автономни образувания, категоричен е Росен Петров.

В новата българската история е имало опити за обособяване на територии на етнически или религиозен принцип.
При това един от тези опити е бил успешен. Такава е Тъмръшката или Помашката република в Родопите през периода 1878-1886, която отказва да се подчини на решенията на Берлинския конгрес, воюва с руски и български войски и в крайна сметка е присъединена към Османската империя.

Между другото в интернет циркулира изображение и на нейното знаме. То наподобява българския трибагреник, само че вместо бяла има черна ивица – разказа познавачът на българската история Росен Петров.