Андреева смята, че промените се налагат, тъй като клиничните пътеки дават изкривен подход към лечението на пациента.

Тя уточни, че бъдещият механизъм ще отчита освен основното заболяване, с което е приет пациентът и усложненията, както и евентуални придружаващи болести.

Министърът посочи, че постановлението на кабинета, с което се въвеждат лимити за работата на лечебните заведения, ще бъде променено, особено текстовете, които притесняват медиците.

Вчера медици от цялата страна излязоха за час на символичен протест срещу недостига на пари за здраве.

От Българския лекарски съюз настояват за актуализация на бюджета на Здравната каса и за отпадане на постановление на МС за методиката за заплащане на медицинска дейност, тъй като няма ясни срокове и гаранции, че ще бъде плащана надлимитната дейност.

"Заставам твърдо зад колегите си лекари в протестите им, тъй като те наистина търпят все по-голяма преса от страна на НЗОК", каза Андреева.

Министърът призова Надзорния съвет на касата да промени политиката си и да разпределя публичния ресурс, като заплаща справедливо извършените дейности от болниците.

За твърденията, че дефицитът на НЗОК достига 400 милиона лева, Андреева посочи, че не е правен точен анализ за недостига и не е ясна конкретната сума. Тя увери, че ще се търсят механизми, за да могат болниците да си получат средствата.

"Няма вариант лечебните заведения да не получат пари за извършени дейности, но финансите ще бъдат изплащани след строги проверки", увери министърът.

Какъв е оптималният вариант, според Андреева:

"За някои неща, които касата не плаща, трябва да го прави или държавата с някакъв ресурс който има, или тези доплащания да бъдат, да се случват по някакъв друг начин, да кажем с един допълнителен стълб за доброволно здравно осигуряване, който всеки един от нас в зависимост от осигуровката, която си прави да получава разширяване на пакета с допълнителни дейности.”