Това обясни финансовият министър Симеон Дянков, след като на извънредно заседание на кабинета бяха приети промените в данъчните закони и проектобюджета за следващата година, предаде БГНЕС.

Във връзка с поети с Договора за присъединяване на България към ЕС задължения за поетапно повишаване на акцизните ставки се предлага повишаване на акцизните ставки върху газьола и керосина и въвеждане на положителна акцизна ставка върху природния газ - за газьол и керосин - от 615 лв. на 630 лв. за 1000 литра; за природен газ, използван като моторно гориво - 0,85 лв. за 1 гигаджаул; за природен газ, използван като гориво за отопление - 0,10 лв. за 1 гигаджаул; за природния газ, използван за битови нужди по смисъла на Закона за енергетиката - 0 лв. за гигаджаул, се казва в решението на правителството.

Според първоначалното предложение на Министерството на финансите, през 2012 г. трябваше да има акцизна ставка от 1.70 лева за гигаджаул за природния газ за моторно гориво и 0.20 лева за гигаджаул природен газ, използван за отопление. Впоследствие премиерът Борисов поиска да се отложи въвеждането на акциза, както е по договорения график с ЕС. Днес кабинетът одобри акцизната ставка върху природния газ да се въведе, но не от началото на годината, а от 1 юни и тя да бъде наполовина на предварително обявеното. Така акцизът на метана ще бъде 85 стотинки за гигаджаул, което е реално увеличение на цената с 4 стотинки на литър, а акцизът за газа, използван за отопление ще бъде 0,10 лева. За природния газ, използван за битови нужди няма да има акциз.

"Трябва да изпълним изискванията на европейската директива до края на 2013 година и аз, и правителството смятаме, че ще бъде нечестно следващото правителство малко след като дойде на власт веднага да вдига акциза и за това искаме да направим първата стъпка. Предполагам, че с този акциз ще съберем около 10 милиона лева, но това не е определящо", уточни Симеон Дянков.