Крайната фаза на процедурата предвижда възможност Полша да бъде лишена от глас в Съвета на ЕС.

В началото на годината ЕК реши да стартира процедурата срещу Полша за отнемане на правото й на глас заради два спорни закона - за медиите и Конституционния съд.

Откритите пред Варшава въпроси са свързани с назначенията на съдии в Конституционния й съд, с промените в закона за този съд, както и с други законодателни промени по отношение на медиите.

Решенията трябва да бъдат намерени от Полша, ние можем да предложим някои съвети, заяви на пресконференция заместник-председателят на ЕК Франс Тимерманс, цитиран от БТА.

Пътувах два пъти до Полша, в постоянна връзка сме с полските власти. Снощи говорих с премиера Беата Шидло, тя потвърди, че иска диалогът ни да продължи. Въпреки всичките ни усилия досега не намерихме решения по основните въпроси - за състава на Конституционния съд, за Върховния съд, за назначението на съдиите, отбеляза Тимерманс.

ЕК иска да помогне на полските власти да постигнат решение. Имаме право да представим оценка в писмена форма - това решихме да направим днес.

Полските власти имат право да отговорят, ще продължим конструктивния диалог. Комисията не иска да се въвлича в полския политически дебат.

Работата ни е да защитаваме върховенството на закона и изпълнението на задълженията по договорите. Ще направим всичко възможно да улесним процеса и да го доведем до решение. Вярвам, че това ще придвижи диалога напред, посочи Тимерманс.

На 18 май комисията реши да даде срок до 23 май на полските власти да отговорят какви мерки възнамеряват да предприемат във връзка с опасенията, свързани с върховенството на закона.

Днешното решение показва, че ЕК не възприема отговора на полската страна. От днес нататък ЕК, Европейският парламент или 10 държави от ЕС могат да задействат процедура по чл. 7 от договора за ЕС.

Този текст предвижда или налагането на наказание, или използването на възможността за отнемане на правото на глас в Съвета на ЕС в случай на "тежко и продължаващо нарушение" на ценностите на ЕС в държава от Общността.
Досега тази процедура не е била задействана.

Остра реакция на Варшава

Полски официални лица реагираха остро на оповестената в Брюксел писмена позиция на Европейската комисия, която критикува предизвикалите сериозни възражения съдебни реформи в Полша, предадоха осведомителните агенции, цитирани от БТА.

Позицията на ЕК за върховенството на закона в Полша е едностранчива и изопачава реалното положение на нещата, заяви министърът на правосъдието Збигнев Жобро, цитиран от Ройтерс и ТАСС.

Министърът по европейските въпроси Конрад Шимански от своя страна подчерта, че Варшава "остава готова да обсъжда антикризисни сценарии с Европейската комисия, но това не означава, че ние можем да се съгласим с всяко решение", добави той.

КРЪСТОСАН ОГЪН: Какъв човек би говорил, че в Полша няма демокрация