В изявлението се казва, че загърбили различията си, по случай Националния празник 3 март, представители на различни градове и организации са се обединили в неформално движение на гражданите.

"Орлов мост стана своеобразен символ на духовното възраждане на българите, на искреното желание за промяна на съществуващата действителност. Считаме, че ще се състоим като нация не като се свържем магически с героична лидерска фигура, а като се свържем един с друг. Налага се всички заедно - с другите неформални движения, да сложим край на този преход - не със сила и кръв, а с масовост, организираност и непримиримост", се казва в изявлението.
 
В деня на националния празник няколко шествия преминаха през Орлов мост, Народното събраниие, президентството и Съдебната палата. На два пъти Орлов мост бе блокиран.

На протеста беше отправен ултиматум към Народното събрание - протестиращите обявиха, че в понеделник ще издигнат палатков лагер отпред и няма да го вдигнат, докато не бъдат изпълнени три искания: свикване на референдум за Велико народно събрание; промяна в Изборния кодекс, с която гражданите да могат да участват в избори със свои представители; мораториум върху изпълнителните дела на банките.
На 9 март в София пък се свиква конгрес на протестиращите. Не е ясно кои ще участват в него.

Световните агенции

Десетки хиляди разгневени от бедността и корупцията българи излязоха днес на протест в повече от 10 града, на фона на задълбочаваща се политическа несигурност след падането на правителството, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Допитванията показват, че нито дясната партия ГЕРБ на премиера в оставка Бойко Борисов, нито опозиционната социалистическа партия се ползват с достатъчна подкрепа, за да си осигурят парламентарно мнозинство, така че която и формация да спечели изборите, тя ще трябва да влезе в коалиция, за да състави работещо правителство, отбелязва агенцията.

Протестиращи пред парламента призоваха законотворците да приемат нов изборен закон преди разпускането на Народното събрание за предсрочните избори. Те заклеймиха членовете на съществуващите партии като мафиоти. Имаше и протестиращи, които настояваха за повишаване на заплатите, отбелязва пък ДПА.