Това обяви пред журналисти съпредседателят на коалицията Красимир Каракачанов, цитиран от БТА.

Мотивите, по думите му, са, че "от 2008 г. насам, когато е отменена задължителната казарма, не се случило нито армията ни да е достатъчна като численост, нито да е добре въоръжена или платена".

Освен това кадровите военнослужещи били най-вече хора, които не могат да си намерят работа, но след време напускат армията и отиват на по-добре платено занимание.

Лидерът на ВМРО цитира и данни от социологическо проучване, според което 61 на сто са казали "да" на възстановяването на наборната служба.

Законопроектът на ПФ предвижда шест месеца задължителна казарма за всички младежи между 18 и 28 години и една година - за тези без образование. През това време последните щели да се просветят и да имат работа.

От ПГ на ПФ посочиха, че един наборник ще струва месечно на държавата 400 лв., докато професионалният войник в момента излиза 1200 лв., заяви още Красимир Каракачанов,

„В Българската армия младите хора са възпитавани в дух на признателност, отговорност, дълг и любов към Родината. Неща, които хората, които не са служили, не могат да ги разберат”, каза другият съпредседател на ПГ на ПФ Валери Симеонов.

"Годишно става въпрос за около 15 хиляди наборници или малко под 100 млн. лв. годишно", пресметна Валери Симеонов, като припомни, че за първото тримесечие на тази година само от акцизи, по данни на финансовото министерство, са събрани 1,5-2 млрд.лв.

"ПГ на ГЕРБ, но и здравата логика не могат да подкрепят връщането на наборниците най-вече по финансови причини", отхвърли идеята Валентин Радев, зам.-председател на комисията по отбрана. Освен това че трябва да има кадри, трябва да подберем качествени и грамотни, така че да служат качествено и дълго, допълни той. И обясни, че професионалният войник именно това прави - идва, обучава се и служи не година и половина-две, а години.

Според Валентин Радев у нас малко прибързано е била въведена професионалната армия, но тя вече е факт, нещата са улегнали, всички са професионални войници, трябва само да се помисли за професионалните им заплати.

Предложенията на Патриотичния фронт включват още възможност за българските студенти в рамките на обучението си да преминат специална военна подготовка или такава за придобиване на офицерско звание от запаса.

Ненчев: Наборният войник би струвал по-скъпо

Наборният войник ще струва на държавата по-скъпо, отколкото професионалният, заяви военният министър Николай Ненчев, цитиран от БНР.

Пред парламентарната комисия по отбрана той обясни, че предложената от ПФ наборна служба няма да бъде ефективна. Ненчев се позова на предишен анализ на МО, в който е посочено, че след всички осигуровки и нужди, наборният военен излиза с 836 лева по-скъпо.

"Средствата за издръжка на един кадрови военнослужещ за месеца е 1396,77 лева. Средствата за един наборен военнослужещ за месеца е 2235,98 лева. Да подготвим един военнослужещ е необходимо поне една година", каза военният министър.

Според него, няма и как близо 276 хиляди души да бъдат обучени едновременно, ако се наложи да има наборници.

От статистиката е видно, че потенциално за наборна военна служба биха могли да бъдат разглеждани общо около 45 000 до 50 000 младежи и девойки годишно, посочи министърът. Същевременно резултатите от извършваните медицински прегледи за определяне на годността на кандидатите за военна служба през 2014 - 2015 г. показвали, че приблизително около 35-40 процента от тях не покриват медицинските стандарти при определяне на годността им за служба. В резултат на отпадането по негодност след медицински прегледи остават около 25 000 - 30 000 младежи и девойки.

Това показва, че при въвеждане на задължителна наборна военна служба, от един набор може да се очакват около 20 000 - 25 000 младежи и девойки на година, годни за такава.

АНКЕТА: Да се върне ли задължителната военна служба?