Това заяви вчера ръководителят на Върховния комисариат на ООН за бежанците (ВКБООН) Филипо Гранди, цитиран ДПА и БТА.

Причина за този скок е западащата способност на световната общност да предотвратява, овладява и решава конфликтите, каза Гранди пред Съвета за сигурност на ООН в Ню Йорк.

Само катастрофалния конфликт в Сирия принуди 11 милиона души да напуснат дома си, а Сирия и Ирак днес представляват една четвърт от принудително разселените хора по света, отбеляза той.

Гранди цитира и кризата в Мианма, в резултат на която над 500 000 мюсюлмани от етноса рохинга потърсиха убежище в съседен Бангладеш, като ярка илюстрация какво се случва, когато не се прави необходимото за изкореняване на причините за конфликта и насилието.

Светът разчита на Съвета за сигурност до възстанови сигурността, да решава конфликти и да гради мир. Пренебрегваните местни кризи набират сила и се превръщат в транснационални с още по-широки последици. Фокусираме се върху краткосрочни интереси, вместо върху дългосрочната колективна стабилност. Изгубихме ли способността си да постигаме мир?, запита Гранди.

Милиони без гражданство


Най-малко три милиона души по света нямат гражданство, което ги лишава от самоличност, от права и в много случаи не им позволява да работят, съобщи днес Върховният комисариат на ООН за бежанците, цитиран от Ройтерс и БТА.

Мюсюлманският етнос рохинга в населената предимно с будисти азиатска страна Мианма е най-многолюдното малцинство, чиито представители са без гражданство.
Други такива групи са сирийските кюрди, ромите в Македония, общността карана в Мадагаскар и пемба в Кения.

В доклада на организацията се отправя призив към правителствата да уредят този проблем до 2024 г.