Лидерът на Ал Кайда прекарал последните седмици от живота си в опити да укрепи връзките между пакистанските и афганистанските бунтовници. Той дори бил готов да поеме риска да напусне убежището си в Аботабад, за да изгради нов съюз между групировките на срещи "лице в лице" с някои лидери, пише вестникът, цитиран от  БТА.

Стратегията за голяма коалиция между бунтовническите групировки е подкрепяна от Бин Ладен още през 80-те години на миналия век. Според много експерти обаче сега Бин Ладен нямал много шансове за успех в създаването на такава коалиция, защото пакистанските и афганистанските талибани, например, приемали все по-малко хора отвън да им дават съвети. Освен това в Афганистан в последно време Ал Каида имала все по-маргинална роля и там вече имало само 100 нейни поддръжници, пише британското издание.
Плановете за голяма коалиция едва ли са щели да се осъществят и защото Бин Ладен и неговото обкръжение били изолирани от света в пакистанското си убежище, без мобилни телефони и интернет връзка. Знае се, че двамата мъже, които живеели с терорист номер едно в тази къща, неговите три съпруги и петнайсетината му деца са си включвали телефоните едва на стотина километра от Аботабад от съображения за сигурност.
 
Засега разследващите, проучващи материалите конфискувани от къщата в Аботабад, твърдят, че Бин Ладен продължавал да се интересува от големи планове за атентати срещу влакове и самолети. В материалите има и индикации, че терорист номер едно обмислял и договарянето на пакт с пакистанското правителство.

Документите показват още, че Бин Ладен се е питал колко ли американци трябва да бъдат убити в терористични нападения, за да се промени близкоизточната политика на Вашингтон и коя е най-подходящата високопоставена американска мишена.
Разследващите все още се опитват да проучат източниците на финансиране на Ал Кайда, като и какви са били връзките между терорист номер едно и бунтовнически групировки в региона и извън него.