За пръв път след пускането на еврото в обращение на 1 януари 2002 г. днес ЕЦБ стартира нова серия евробанкноти, която постепенно ще замени старите. Идеята е да се поднови защитата на парите, която не е променяна от 11 години.

България е единствената държава членка на ЕС, която използва кирилицата. Надписът “евро” вместо “еуро” стана възможен след тежка дипломатическа битка, която България спечели в края на 2007 г. Когато един ден страната стане член на еврозоната, ще може да “сече” евромонети, на които ще бъдат изобразени национални символи.

Новата серия евробанкноти е кръстена на гръцката богиня “Европа”. Банкнотите са с допълнителни елементи за по-сигурна защита.  Основният е воден знак и холограма с лика на древногръцката принцеса Европа. Изображението е на амфора на повече от 2 хил. години, която е изложена в Лувъра.

Подмяната на евробанкнотите от останалите номинали - 10, 20, 50, 100, 200 и 500 евро, ще стане в следващите няколко години, но все още не е ясен точният график.

Датата, от която старото евро ще престане да бъде законно платежно средство, ще бъде обявена допълнително, но старите пари завинаги ще запазят стойността си и ще могат да бъдат обменяни от централните банки, уточняват от ЕЦБ.

У нас пък 20-левката остава най-употребяваната банкнота и през 2012 г., сочи годишният отчет на БНБ, отбелязва в. "Труд". Втора по популярност е купюрата от 10 лв., а на трета позиция са 50-левките. През м.г. съвсем леко (с 0,13 процентни пункта), са намалели банкнотите в обращение от 20 лв. и минимално са се увеличили купюрите от 50 и 100 лв. В края на 2012 г. средната стойност на банкнотите в обращение у нас е била 27,27 лв., което е ръст с 0,49 лв. за една година. Делът на задържаните неистински банкноти в страната през м.г. е бил много нисък - 0,0006%, сочи още отчетът на БНБ.