Стотици представители на превозвачески фирми и над 200 камиона затвориха за движение на тежкотоварни автомобили ГКПП „Капитан Андреево” в 8.30 часа сутринта. Протестът бе срещу тежките митнически процедури, които се прилагат от турска страна.

След близо 7 часа блокада и преговори със зам.-министъра на транспорта Албена Лазарова протестиращите освободиха пътя.

Тя каза, че е имало реална опасност блокадата да продължи и следващите дни и да се разпространи на другите контролно-пропускателни пунктове. Проведена е среща с представители на турската страна, на която българските превозвачи са поставили своите искания.


"Ще бъде поискана среща с министъра на транспорта в Турция в най-скоро време. Докато не се проведе тази среща, от страна на митницата и на границата с Турция, ще се прекрати това необосновано репресиране на българските превозвачи", съобщи Лазарова, цитирана от "Фокус". 
По думите й проблемът не е нов, но е ескалирал в последния месец.

По-късно стана ясно, че в 15-дневен срок се очаква среща на министрите на транспорта на България и Турция.

Превозвачите са притеснени от писмо на шефа на турските митници към митническите служби в страната.
"В него изрично е упоменато „при превоз, осъществяван от чуждестранни МПС, особено български, да се извършват проверки чрез документи за двойно преминаване”, каза Георги Дончев, член на УС на АЕБТРИ.

"Навсякъде пише „особено български”, което притеснява всички ни. Това е някаква дискриминация”, категоричен е той.

Съществен проблем за превозвачите са сроковете, указани в разрешителните от Турция, с които трябва да се движат превозвачите.
"Дават срокове, например 8 дни до Германия и обратно. Превозът обаче може да се направи за по-малко дни и висим по паркингите, за да изпълним тези срокове и да ни пуснат в Турция...  Ние сме наети да извършваме транспорт за 5-6 дни, а допълнително ни слагат още 2-3. Докато не дойде датата в разрешителното, не може да влезем", оплака се Дончев.
Той твърди, че на българските превозвачи понякога им се налага да разрешават проблемите на митниците с пари на черно.


"Спират на границата камионите ни, пускат срещу 150 евро, ако намериш посредник, и те пускат без документи", добави Петко Ангелов, директор на компания за международен транспорт и спедиция.

 
Според него това забавяне на границата е израз на нелоялна конкуренция от превозвачите в Турция.

На днешните преговори е обсъден и проблемът с лимита на гориво за българските превозвачи, като до момента допустимото гориво, което се разрешаваше от турска страна, е 560 литра. Сега, спрямо направлението, за което е тръгнал камионът, ще трябва да има достатъчно гориво, така, че и този проблем ще бъде решен. Това съобщи Васил Пиронков, зам.-председател на Асоциацията на автобусните превозвачи и член на АЕБТРИ.

ГКПП ще работят на три смени - на Капитан Андреево, на Хамзабейли на турската границата и на Калотина, за да се облекчи трафикът, който се натрупа през последните 2 дни.
ИЗБРАНО