Това каза вицепремиерът и министърът на труда и социалната политика Ивайло Калфин пред bTV. Той добави, че приоритетите за следващата година са възрастните хора, НОИ, както и децата и детските плащания.

Вчера НС прие окончателно на второ четене държавния бюджет за 2016 г. и актуализира бюджета за тази година.

Депутатите замразиха част от социалните плащания – като майчинските, които остават в размер на 320 лв., но увеличиха минималната работна заплата на 420 лв. от 1 януари. Калфин подчерта, че е противник на обвързването на минималната заплата с други социални плащания, защото това натоварва бюджета с милиони.

От януари месечната помощ за семейство с едно дете ще бъде 37 лева, което е увеличение с 2 лева. За две деца държавата ще дава колкото и сега - 85 лева, за три деца в семейство - по 130 лева и за четири - 140.

Предвижда се още еднократната помощ за раждане на трето дете да се увеличи със 100 лева и да стане 300 лева. по този начин се стимулира 3-детния модел, обясни вицепремиерът.

Освен това на всички работещи родители ще бъде възстановен данъчен кредит в размер на 200 лв. за едно дете. Парите са разчетени в бюджет 2015.

„Бюджет 2016 е бюджет в рамките на възможностите. Социалните разходи са очевиден приоритет за следващата година. Бих искал да има повече възможности за повече политики”, заяви Калфин и обясни, че са предвидени повече европейски средства за следващата година.

„В АБВ много ясно заявихме какви са ни приоритетите, спазваме ги и ги отстояваме”, добави Калфин. Той отбеляза, че АБВ се съобразява и играе в екип.

Във връзка с актуализацията за 2015 г. Калфин коментира, че голяма част от министерствата не са успели да се вместят в разходите си, които са били планирани. „Това едва ли е политика, която можем да подкрепим. Видяхме една много голяма актуализация. Очевидно, че колегите в министерствата не могат да се справят, но аз не бих поставил страната в такова състояние”, каза още Ивайло Калфин.

Депутатите гласуваха актуализацията на бюджета за 2015 г., с което дефицитът на страната се увеличава от 2,2 млрд. лв. на близо 2,7 млрд. лв. или с 49,7 млн. лв. Общият размер на актуализираните средства е приблизително 882, 5 млн. лв.

Парламентът одобри увеличение на средствата за трансфери за европейски проекти и програми с 494.7 млн. лв. и на средства за допълнителни фискални мерки в размер на 387 млн. 800 хил. лв., с които се покриват разходите на 13 министерства.

„За 2016 г. ако имаме увеличение на средствата в социалната политика и възможности, то е заради реформите в пенсионната система и помощите за деца. Това, което ни изнерви вчера, е, че след като приехме бюджета в МС, започнаха различни размествания. Ако партиите се съгласят да приемат в МС един бюджет, той трябва да мине и през парламента”, подчерта Калфин.

„Увеличението на доходите на българите е факт. Доходите в България трябва да растат, разбира се, доходите от труд най-много в производството и администрацията”, каза още Ивайло Калфин.


КРЪСТОСАН ОГЪН: За социалната политика и бюджета