Едва след като бъдат изяснени причините за ядрените катастрофи, бъдещето на проекта на АЕЦ "Белене" да се реши след референдум, на който българските граждани да преценят убедителността и силата на аргументите на противниците и привържениците му, каза Костов, цитиран от БТА.

По думите му кризата във Фукушима накара света със загриженост да преразгледа безопасността на ядрената енергетика.
За 30 години се случиха авариите в Три майл айлънд, Чернобил и Фукушима. Човечеството сега търси причините, поради които рискът от атомни катастрофи се оказа почти 100 пъти по-голям от теоретичните изчисления за една катастрофа на 10 000 години, посочи Костов.

Той припомни, че редица държави вече са предприели мерки за оценка на надеждността на ядрените си технологии, а други са спрели свои централи или замразили проектите за изграждането им.
ЕС разпореди стрес-тестове във всички ядрени централи на територията на Общността. Започна изготвяне на задължителни общоевропейски изисквания за безопасност на ядрените реактори, каза Костов.

В същото време българският премиер е "абсурдно изключение" от общата тревога, посочи съпредседателят на Синята коалиция. По думите му министър-председателят "напълно безотговорно е заявил готовност да строи АЕЦ "Белене". Той призова българската общественост, неправителствените организации и европейските институции да принудят българското правителство да изпълни изискванията на общата европейска политика за ядрена енергетика.

Синята коалиция настоява правителството, без каквито и да е преговори с Русия, да замрази проекта "Белене" до налагането на новите задължителни европейски изисквания за сигурност и безопасност на ядрената енергетика, каза Костов. От коалицията настояват избраният от правителството консултант - британската банка HSBC, да се съобрази в своето становище с бъдещите европейски стандарти за безопасност на ядрените централи.

Това не е първото искане за референдум за АЕЦ "Белене". През юни 2010 г. въпросът за всенародно допитване за новата атомна централа постави президентът Георги Първанов. Неговите мотиви обаче бяха тогавашното колебание на правителството дали да се строи "Белене".