„Обикновено в Одрин залавяме около 100-150 бежанци дневно. Но вчера бяха хванати рекорден брой - 712 души. Те се втурнали да пресичат границата, след като чули, че европейските държави са съгласни да приемат 160 000 души“, заяви Дурсун Али Шахин, цитиран от Анадолската агенция и "Фокус".
 
Чух, че тази вълна на миграция ще продължава да става все по-голяма. Ако оставим нещата да излязат извън контрол, броят може да достигне над 400 000 души. Ето защо от вчера започнахме проверки по границата на всеки час“, каза Шахин, говорейки за граничния пункт Капъкуле между Турция и България.

Бежанците са били изпратени в Истанбул. Турските власти работят, за да се предотврати навлизането на бежанците в Европа не само в Одрин, но и в много други гранични региони, каза Шахин.

Лесбос се препълни 

Около 22 500 мигранти са регистрирани от понеделник вечерта до снощи на гръцкия остров Лесбос, съобщи местната полиция.
Властите в Гърция прехвърлят мигрантите в някое от големите пристанища и след това организирано с автобуси и влакове ги транспортират до македонската граница.

Само през последните 24 часа от Гърция в граничния македонски град Гевгелия пристигнаха над 12 000 души. Пътят им после е към Унгария, която смята да обяви "кризисно положение".

Сирия обвини Европа

Сирийският министър на информацията заяви, че Европа носи пълната отговорност за огромния поток от сирийски бежанци, който се е отправил към континента, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

Омран аз Зуби коментира в Дамаск, че най-много са бежанците от районите, контролирани от противници на президента Башар Асад, включително "Ислямска държава".

Според сирийския министър, цитиран от държавните медии, европейските страни, "които изпращат терористи в Сирия и наложиха икономически санкции на сирийския народ трябва да поемат отговорността за антисирийската си политика".

Аз Зуби заяви също, че всеки сириец в чужбина може да се върне в родината си по което време пожелае.