Проевропейският президент Еманюел Макрон реагира, обещавайки знамето да остане в парламента, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

"Г-н президент, нямате право да налагате на Франция една европейска емблема за принадлежност. Тя не е нейна", се казва в комюнике на Жан-Люк Меланшон, лидер на радикалната левица.

Неговото антикапиталистическо и антиевропейско движение "Непокорна Франция" предложи миналата седмица знамето на ЕС да бъде заменено със знамето на ООН, като изтъкна, че около европейското знаме липсва консенсус.

Впоследствие Макрон заяви, че официално ще признае европейското знаме на следващата среща на върха, за да не може то да бъде отстранено от залата на Националното събрание.

Става дума за подписването на декларация 52 от Лисабонския договор, която гласи, че "европейското знаме, представляващо кръг от 12 златни звезди на син фон, химнът, базиран на "Одата на радостта" от Деветата симфония на Бетовен, девизът "Единни в многообразието", еврото като валута на ЕС и Денят на Европа 9 май са символите на общата принадлежност на гражданите към ЕС и на тяхната връзка с него".

Формулировката, чийто смисъл присъстваше в проекта за Европейска конституция, отхвърлен през 2005 г., отново беше включена като анекс към Лисабонския договор от 2007 година и подписана от 16 страни членки на ЕС, но досега не и от Франция.

Според Меланшон обаче декларацията не може да бъде подписана от френския държавен глава без гласуване и съгласие от парламента. Редица политици от десницата и от крайната десница също възразиха срещу намерението на президента.

Синьо-златното знаме на ЕС влезе за първи път в пленарната зала на Националното събрание през 2008 г. по случай френското председателство на ЕС, посочва Франс прес.