Резолюцията ще бъде представена по време на годишната конференция на германската управляваща партия, която се открива през следващата седмица,  предаде ИТАР-ТАСС, цитирана от "Фокус".

В текста се посочва, че страни от еврозоната, които не искат или не са в състояние да изпълняват финансовите и икономическите изисквания, ще могат да напуснат зоната на единната европейска валута, но при това ще запазят членството си в ЕС.

Договорът за Европейския съюз не предвижда в сегашния си вид възможността някоя страна да излезе от еврозоната, без да напусне и ЕС, заяви в началото на месеца говорител на Европейската комисия.

Берлин и Париж в момента подготвят кардинални реформи на еврозоната, които предвиждат създаването на федеративно ядро с единна икономическа и данъчна политика.

Междувременно Барозу заяви, че всички страни от ЕС трябва да влязат в еврозоната, предаде АФП. "Най-доброто решение е, ако всички членки на ЕС са също част от еврозоната", каза той. "По-силната интеграция на еврозоната чрез икономическата и финансовата политика е важна, но не може да става за сметка на страните извън еврозоната", допълва той, цитиран от "Ханделсблат".

"Европа или трябва да се промени, или я чака упадък", каза той  в реч пред Фондация "Конрад Аденауер" в Берлин, цитирана от  Асошиейтед прес и БТА.
ЕС трябва да укрепне, посочи Барозу, но предупреди, че не бива да се стига до разцепление между 17-те страни от еврозоната, от една страна, и останалите десет страни, от друга членки. Барозу подчерта, че за блока като цяло ще е пагубно, ако в него "доминира нездравословен баланс на властта или каквато и да е форма на директорат".

Изявлението на Барозу е реакция на опасенията, че политическата и икономическа криза в Италия може да засили настроенията за разделяне на страните от еврозоната. Източник на Ройтерс от Европейския съюз каза, че германски и френски представители вече са обсъждали такава стъпка.

Ангела Меркел смята, че проблемите на Европа сега са толкова "неприятни", че е необходимо бързо да бъдат извършени дълбоки структурни реформи и добави, че останалият свят няма да чака Европа.
"Това значи повече Европа, а не по-малко Европа", каза Меркел на конференцията в Берлин. Тя призова за промени в договорите на ЕС, след като френският президент Никола Саркози защити идеята си за Европа на две скорости, в която страните от еврозоната да ускорят и задълбочат интеграцията си, а разширяващата се група извън еврозоната да остане с не толкова тесни връзки.
Според Ройтерс това е сигнал, че някои членове на зоната може да се наложи да я напуснат.


Старите” страни-членки, а не „новите” трябва да бъдат обвинявани за сегашните проблеми на ЕС, пише в свой коментар изданието „Юропиън войс”, цитирано от "Фокус".
Истина е, че България и Румъния в известна степен са разочароващите нови членове на ЕС. Корупцията и съдебните реформи са сериозни проблеми. Положението на ромите все още е тежко и проблемът засяга и другите европейски страни заради ромските имигранти. Но да бъде отхвърлен целият процес на разширяване е нелогично – България и Румъния нямаше да изчезнат от картата, ако присъединяването им беше отложено. А извън ЕС, техните реформи може би щяха да бъдат още по-бавни.
Във всеки случай, не България или Румъния заплашват бъдещето на еврото, единния пазар или спокойствието в Европа.
Не, най-сериозните проблеми са концентрирани сред „старите” членове.