Сценариите се съдържат в "Зелена книга", която ще бъде публикувана идната седмица.

Първият вариант е най-радикален, но и най-ефикасен. Еврооблигациите ще заменят облигациите, издавани от различните страни от еврозоната, и ще се ползват с общи гаранции.

Вторият вариант е създаване на еврооблигации, които ще се ползват с общи гаранции, но ще покриват само част от нуждите за рефинансиране на държавите, като те ще продължат да пускат емисии на национални облигации. И при двата сценария обаче тези общи гаранции предполагат промени в Лисабонския договор, чийто член 125 съдържа клауза, според която сега страните сами трябва да поемат отговорността за финансовите си ангажименти.

Третият вариант е създаване на еврооблигации, които също ще заменят частично националните облигации, но за които всяка страна членка този път ще трябва да осигурява гаранции в зависимост от съответния си дял в общия дълг, предаде БТА. При този сценарий страните, чиито лихви по кредитите са по-високи, ще извлекат значително по-малка полза от страните, които имат по-висок кредитен рейтинг, според ЕК.

В трите случая обаче няма да има разхлабване в бюджетната дисциплина на еврозоната, за да се избегне ситуация, при която страни "щурци" се финансират на гърба на страни "мравки", се посочва в документа, като се визира баснята на Лафонтен за безгрижния и мързелив щурец и работливата мравка.