Министър-председателят Бойко Борисов благодари на председателя на Европейската комисия Жозе Барозо за предложението на Комисията да бъде прекратена процедурата по свръхдефицит за страната ни.
"Макар и постигнати трудно, с големи усилия, резултатите се оценяват. След потвърдената стабилна прогноза за България от Moody`s, решението на Комисията е поредната положителна оценка за страната ни и поредното опровержение на лъжите и страховете, които сее Ахмед Доган", коментира министър-председателят.

Преди дни лидерът на ДПС Ахмед Доган направи изказване за тежкото състояние на икономиката на страната.

ЕК представи доклади за всяка от страните в Европейския съюз. Тя препоръча изключването на България и Германия от списък на страните, изправени пред заплахата от санкции, след като и двете държави са "овладели процеса" и са върнали дефицитите си под определения от ЕК праг.
България успява да намали фискалния си дефицит благодарение на консервативната политика и затвърждава фискалната си позиция през миналата година, смята Европейската комисия, предаде БНТ.

Комисията обръща внимание на консервативната политика и на строгата бюджетна дисциплина на България, благодарение на които се е затвърдила фискалната позиция на страната, намален е фискалният дефицит, има напредък в реформата на пенсионната система. Докладът отбелязва, че въпреки кризата банковият сектор е стабилен.

Проблеми за България остават в областта на пазара на труда, образованието, иновациите, бизнес климата, енергийната ефективност. Очаква се увеличаване на безработицата до 12 процента. Страната е представила съответните планове за намаляване на безработицата и социалното изключване, но има още какво да се желае в тази насока. Проблем е увеличаването на младежката безработица. Има забавяне в здравната реформа.

Комисията отбелязва слабата ефективност и качество на обществените услуги, което е пречка пред растежа. В документа се посочва, че миналата година е прието законодателство за по-добро наблюдение на обществените поръчки, но има съмнения дали властите имат достатъчно ресурси за наблюдението.

Проблеми има и в данъчната система - голям процент на избягване на плащането на данъци и сравнително ниска административна ефективност. Сивата икономика формира до една трета от БВП, а работниците "на черно" са между 20 и 30 процента от заетите - значително над средното ниво за Европейския съюз.

Докладът отбелязва и слабата усвояемост на структурните фондове на Европейския съюз заради сложни процедури и проблеми с кофинансирането. България не се справя добре и с управлението на отпадъци, пише в документа.