Рискът е поради прилагането на правилото за автоматично освобождаване на неусвоените средства след две години или т. нар. правило "N+2". Заради него България вече изгуби 39 милиона евро от ПРСР към края на 2011 г. Тогава под заплаха да бъдат загубени бяха повече пари, но 237 млн. лв. от тях бяха спасени, след като бяха пренасочени към гаранционен фонд за кредитиране на фермерски кредити.

Според това правило страната ни може да усвоява определените за дадена година средства по програмата само до две години по-късно. Така на практика през 2012 година има съвсем реална опасност да загубим от парите за 2010 година повече от половин милиард лева.

"За да се избегне автоматичното освобождаване на средства от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони за 2010 г., т.е. прилагането на т. нар. "правило N +2", до края на 2012 България трябва да усвои 385 млн. евро", обясни Роджър Уайт.

Самият европейски комисар по земеделие Дачиан Чолош през юни е изпратил писмо на земеделския министър Мирослав Найденов, за да го предупреди за риска от значителна загуба на средства в края на 2012 г., ако не се вземат спешни действия, за да се ускори усвояването на средства по ПРСР. С българските власти е договорен "екшън план", който е в процес на изпълнение", коментира Роджър Уайт. Сред мерките, одобрени през август, е съкращаването на сроковете за част от проектите.

През юни пък Брюксел позволи прехвърлянето на 600 млн. лв. по програмата от неатрактивни мерки към такива, към които има голям интерес.

Колко точно пари ще изгубим ще стане ясно, след като страната ни направи искането за плащане за последното тримесечие на 2012 г, което трябва да бъде представено на Комисията до 31 януари 2013 г.

Към началото на септември тази година Европейската комисия е изплатила общо 1.027 млрд. евро по Програмата за развитие на селските райони 2007-2013 (ПРСР), което се равнява на 39% от общото разпределение на предвидените средства от европейския фонд за програмата. Тази сума включва, както възстановяване на разходи, които вече са направени от българските власти към бенефициентите по Програмата за развитие на селските райони, така и 7% аванс, изплатен от Комисията, след одобрение.

БГНЕС припомня, че Министерство на земеделието и храните на Мирослав Найденов е изразходвало от юли 2009 г. до февруари тази година за медийно отразяване и пиар инициативи по мярката "Техническа помощ" 10 250 375,04 лв.
По-късно заместник министърът на земеделието Светлана Боянова уточни, че рискова е  тази Ос на ПРСР, в която имаме компенсаторни плащания за земеделците на хектар – например, защото се занимават с биологично производство, защото отглеждат местни породи, редки или пък земите им са в „Натура 2000”.  „Сега колегите от Държавен фонд „Земеделие” вместо за 5, за 2 месеца трябва да разгледат проектите за плащанията по същия начин. Освен това, авансовите плащания, които трябваше преди да се направят в рамките на три месеца по всеки проект след одобрението на проекта, вече стават 6 месеца, за да могат хората да си набавят банкови гаранции. Досега беше проблемът с банките.”, каза Боянова пред "Фокус".  По думите й, през 2009 г. са заварени изключително много проекти, които не били разгледани. Според нея, не трябва да се прави драма, това не е въпрос за първи път.

Общо 6.9 млрд. евро са заделени за България б бюджет 2007-2013 г, а досега страната ни е усвоила само 19% от тях, стана ясно миналата седмица от доклад на френския сенат. Тези пари е трябвало да стимулират растежа на БВП у нас с 9% до 2015 г., ако се използват напълно.