Министърът на финансите Симеон Дянков съобщи на пресконференция в Министерския съвет, че днес проектобюджетът за 2012 г. ще бъде входиран в парламента, но без церемония, предаде БТА.
Аз реших, съгласувано с председателя на НС, тази година да няма такава церемония, това е тежка финансова година за цяла Европа и не е време за церемонии, заяви финансовият министър.
По-късно - в 16.13 ч., проектът беше внесен скромно в парламента.

Освен това Дянков обяви, че днес са приети данъчните закони, в които има минимални промени, като в два от петте закона промени няма. В проектозакона за бюджета за 2012 г. има също минимални промени.

Промени по министерства
С 10 млн. лева (до 486 млн. лв.) се увеличават парите на здравното министерство за спешната помощ, които на фона на този бюджет не са с 10 млн. лева повече, а с 15 млн. лева повече, защото пет милиона увеличаване вече беше залегнало, отбеляза Дянков.
Министърът на здравеопазването Стефан Константинов посочи, че парите за извънболнична помощ няма да се намаляват. Увеличените средства ще са предназначени най-вече за подобряване на спешната помощ.
Средствата ще бъдат насочени за заплати и за подобряване на условията на работа там. 

Увеличени са и парите за образование и култура за сметка на редуциране на средствата за отбрана, сигурност и вътрешен ред. 
За образование се увеличават с 50 млн. лева нетно, от тях около 40 млн. лева ще отидат за увеличаване на стандартите в средното образование, а останалата част е за фонд "Наука", уточни министър Дянков.

Според Симеон Дянков средствата за увеличаване на ниските пенсии нарастват с около 250 млн. лева, главно заради вдовишките пенсии. 
 
Търсят се допълнително средства за увеличаване на обезщетението за майчинство от следващата година от 240 на 270 лв., за което ще са необходими допълнително около 16 млн. лв., както и за увеличаване на най-ниските пенсии - до 200 лв. Това каза министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов. Той отбеляза, че около 1 200 000 пенсионери у нас получават пенсии под 200 лв. Минималната работна заплата скача от 270 на 290 лв. До края на ноември ще стане известно дали тази година ще има коледни плащания за пенсионерите, каза министърът.

Промени в данъчни закони
В Закона за ДДС има една промяна, с която се дава възможност на хотелиерите да се ползват от всички привилегии, които досега са действали само за туроператорите, обяви Дянков. Става дума за деветте процента данък ДДС, който досега е бил възможен главно за туроператори, които организират групови почивки и хотелиерите не са имали възможност да се възползват за техните услуги от намалената данъчна ставка и са плащали 20 на сто. С промяна, която е съгласувана с ЕК, вече и те ще могат да се възползват от намалената ставка от 9 процента, каза министърът.

В Закона за данъците върху доходите на физическите лица има две промени. Първата е, че се закръглява към всеки кръгъл лев в полза на гражданите данъчното задължение. Другата промяна предвижда освобождаване от задължението да подават годишна данъчна декларация на хората, които са придобили доходи от само трудово правоотношение.

В Закона за акцизите и данъчните складове също има две промени. От началото на следващата година ще се прилага намалена акцизна ставка за бира, произведена в страната в независими малки пивоварни.
Министър Дянков съобщи, че от 1 юни 2012 г., а не от 1 януари следващата година, ще има промяна на акцизната ставка върху природния газ и тя е на половината от предложенията.
Сега се предлага ръстът да е 0.85 лева за един гигаджаул на природния газ за моторно гориво, а този, който се използва за отопление, да се увеличи с 10 стотинки. За природния газ за битови нужди няма да има увеличение на акцизната ставка.
За природния газ за битови нужди няма да има увеличение на акцизната ставка.


Последните икономически и финансови събития, както в световен мащаб, така и в рамките на еврозоната, станаха причина за ревизиране на макроикономическата прогноза към по-песимистичен сценарий за растежа на националната икономика в рамките на тригодишния период, като за 2012 г. прогнозата е за ръст от 2,9 на сто от БВП, се отбелязва в съобщение на МФ за приетия проектобюджет.
Правителството ревизира фискалната цел за 2012 г., залагайки дефицит по консолидираната фискална програма (КФП) в размер на 1,3 на сто от БВП.