Доказателството за вредното за природата поведение е публикувано в списание "Сайънс" (Science), цитирано от ТАСС и БГНЕС.

"Като се отчита това доминиращо поведение, влиянието върху хищниците и другите уникални елементи на хищническо поведение (на човека), предполагаме, че човекът е всъщност "суперхищник".

Ако не бъде ограничаван, ще продължи да влияе върху екологичните и еволюционните процеси в целия свят, пишат в научната си статия Крис Даримонт (Chris Darimon) от канадския университет Виктория (University of Victoria) и неговите колеги.

Авторите на статията са изследвали влиянието на лова върху популациите на дивите животни и рибите.

Особеностите на тази човешка дейност на сушата и в морето се различават и ако на сушата човек ловува предимно за удоволствие, то риболовът е цяла индустрия, в голямата си част с използване на механизирани технологии, отбелязват учените.

Затова на сушата от човешка ръка най-вече страдат другите големи хищници – мечки, лъвове, вълци. В зряла възраст те загиват 9 пъти по-често, убити при лов, отколкото в сблъсък с други животни.

В морето човекът изтребва еднакво както хищните, така и растителноядните риби. Според изследванията на учените човекът убива 14 пъти повече зрели екземпляри, отколкото другите морски хищници.

Даримонт и неговите колеги подчертават, че докато по-голямата част от хищниците ловуват млади животни, човекът изтребва най-вече възрастните, които са в репродуктивна възраст, при това най-големите и силните.

Именно тези екземпляри са най-необходими за поддържане на числеността на популацията и здравето на видовете.
ИЗБРАНО