"Призоваваме Република България да се откаже от практиките, които са насочени към ограничаване на политическите права на малцинствата в страната и по същина противоречат на основаващата се на правила европейска система", заяви говорителят на министерството на външните работи на Турция Хюсеин Мюфтюоглу.

Изявлението идва след въведеното от България ограничение за разкриване на максимум 35 секции в страни извън ЕС, напомня агенцията, цитирана от БТА. Според турското външно министерство мярката цели да се попречи на българските граждани в Турция да гласуват.

Говорителят каза още, че Турция ще "продължи да осигурява най-идеалните условия за всички български граждани", живеещи в Турция, да гласуват на българските избори този месец, посочва Анадолската агенция.

"Като бивша Османската територия, в България има значителен турско малцинство от около 10 на сто, според официалните данни от преброяването, и много български граждани живеят в Турция", подчерта той, цитиран от БНР.

В отговор на писмено запитване от българското МВнР съобщават, че приемат положително уверенията на турската страна, че ще се придържа към установените правила и ще осигури нормално протичане на българските парламентарните избори. На българските граждани, желаещи да упражнят правото си на глас на турска територия, е дадена възможност да гласуват не само в дипломатическите представителства, но и на специално открити за тяхно удобство изборни секции в страната, подчертаха от ведомството.

Същевременно Мюфтюоглу отхвърли като безпочвени слухове твърдения на МВнР, че Турция осигурява "финансови стимули" за хората с българско гражданство в Турция.

"Нито пък Турция се меси във вътрешните работи на която и да било държава", добави Мюфтюоглу.

Само преди дни обаче посланикът на страната у нас Сюлейман Гьокче беше привикан във Външно министерство заради агитацията на турски министър пред изселници в полза на партията на Лютви Местан - ДОСТ. Българските власти заявиха, че това е директна намеса във вътрешните ни работи и призоваха повече да не се повтаря.

Междувременно български граждани, живеещи в чужбина, настояха с жалби до Върховния административен съд, ЦИК да преразгледа решение да не бъдат открити секции за гласуване в 13 германски града и два в САЩ, отново заради ограниченията.

АНКЕТА: За кого ще гласувате?