Парламентът и финландското правителство заявиха, че двете страни са твърде корумпирани и не са успели да наложат върховенство на закона, което е предпоставка за влизането в Шенген, пише изданието, цитирано от "Фокус".
Вътрешният министър Пайви Расанен отхвърли обвиненията, че позицията на Хелзинки е свързана с проблема с източноевропейските бедни роми, които пристигат в страната.

Финландският министър заяви, че на първо място България и Румъния са били твърде лесно приети в ЕС.
„Твърде много въпроси бяха оставени без отговори и сега ние трябва да се справим с тях”, заяви Расанен, изразявайки опасение, че корупцията в двете страни може да им попречи да обезпечават външните граници на ЕС.

Европейската комисия отговори на изявлението на германския министър на вътрешните работи Ханс-Петер Фридрих, който преди няколко дни заплаши да блокира присъединяването на България и Румъния към Шенген, ако те поставят въпроса за това сега, пише германският в. „Ди Велт”. Изказването на Фридрих не беше поднесено по деликатен дипломатически начин, но посланието му е ясно. И то дойде няколко дни преди срещата на министрите на вътрешните работи в четвъртък, добавя изданието.

Аз съм обезпокоен от състоянието на върховенството на закона в Румъния”, заяви Манфред Вебер, зам.-председател на групата на Европейската народна партия в Европейския парламент.
Доклад от Еврокомисията констатира сериозни проблеми.
Вебер смята, че „Румъния продължава да е кризисната държава на Балканите и правителството в Букурещ трябва да представи значителен напредък, иначе позицията на Германия няма да се промени”.

Свободната демократическа партия (СДП) също изрази мнение, че двете източноевропейски държави трябва да почакат за Шенген.
„Влизане на Румъния и България в момента не е допустимо, тъй като членството в Шенгенското пространство е подчинено на определени условия”, каза генералният секретар на партията Патрик Дьоринг.

Хартфрид Волф, говорител на парламентарната група на СДП в Бундестага, добави, че „нито в България, нито в Румъния е постигната независима съдебна система, а освен това все още има много проблеми с корупцията”.