Така започва анализ на френския вестник "Монд" за случващото се в България, предаде БГНЕС.
С усмивка бизнесменът ни кани да се настаним край кръгла маса от стъкло в модерния си безличен хол. Именно тук преди една година са се изсипали полицаите, изпълняващи операция "Октопод".
"Петров е едно от лицата на прехода", уверява ни вътрешният министър Цветан Цветанов.

Представян за куче в това блато на престъпността, образувало се след падането на комунизма, Петров е третиран като обикновен престъпник. Информиран в началото на 2010 г. от българската полиция, американският посланик в София оценява тогава неговата империя (таксита, застраховки, проституция) на стотици милиони долара, гласи телеграма, до която се е добрал сайтът Уикилийкс. Следват дълги и мъчителни месеци в затвора. След това правосъдието изпада в безтегловност.

"От 2001 г. аз нямам никакво пряко участие в нито една фирма, а само приятелски връзки", твърди Петров. "Целият полицейски апарат е мобилизиран срещу мен. Близо 150 души бяха разпитани. Всички мои партньори от 20 години насам бяха поставени под натиск. Дори предложиха 250 000 долара на човек да свидетелства срещу мен", казва още той.

През декември 2010 г. на Петров е наложена мярка домашен арест. От 7 февруари той е на свобода с условие да не напуска страната и решава да разчисти сметките си. През януари скандалният седмичник "Галерия", който според властите е контролиран от него, публикува серия от СРС-та, компрометиращи правителството. На 10 февруари взривно устройство експлодира пред редакцията. Ръководителят на ДАНС Цветлин Йовчев е принуден да подаде оставка. Битката обаче едва сега започва.

Петров вероятно ще е кандидат в президентските избори през есента, с което ще се политизира съдебното преследване срещу него. Истинският му противник е премиерът Бойко Борисов, който също има нетипично минало. Това е човек, който се мисли за Елиът Нес* и има нужда от Ал Капоне. За него това е Алексей Петров.

С врат на бик, торс на борец, с живи дръпнати очи, Алексей Петров кокетничи, като говори за себе си в трето лице.
"Петров е средностатистически гражданин на Европа", казва с усмивка. Ние, разбира се, сме милиони като него - с минало на член на елитно антитерористично поделение, червените барети, създадено при комунизма срещу действията на мюсюлманите, обвинени за протурски настроени, ръководител на отбор по карате, разнолик бизнесмен, чиито съдружници са мускулести мъже, служили някога в неговото поделение. В началото на 90-те години стотици бивши агенти и военни преминаха в охранителния и застрахователния бизнес. Тяхното CV бяха юмруците им, структурите им – подмолни.

"Аз правех силно, а не силово застраховане", твърди бизнесменът. "Аз участвах в създаването на групи за самоотбрана, за да защитаваме обикновените хора, защото полицията не правеше нищо", добавя Петров.

Премиерът Бойко Борисов, с когото се срещнахме, не пожела да говори за Алексей Петров, "за да не остави впечатление за държавен натиск върху воденото следствие". Той обаче сподели една история с него отпреди 30 години. Двамата каратисти се сприятелили през 1982 г. В средата на 90-те години, разказва бизнесменът, те дори били партньори в дружество, което трябвало да популяризира техния спорт, но което никога не развило реална дейност.
Според Петров, бъдещият премиер е принадлежал към конкурентни сиви структури в охранителния бизнес и събирането на дългове.

На 14 август 2002 г. Алексей Петров е прострелян с автоматично оръжие на излизане от басейн. Седмица по-късно Борисов, тогава главен секретар на МВР, го посещава в болницата. "В служебните ми задължения беше да посетя всякакви пострадали", обяснява днешният премиер.

През 2008 г., когато вече е кмет на София, Борисов се изправя пред огромна криза с боклука. Петров разказва: "Той ме повика на помощ поради опасността от епидемия. Аз поисках от ръководството на ДАНС да намери решение". От 2001 г. той е неофициален агент на разузнаването в ДАНС, а през 2008 г. е назначен за съветник на ръководителя на агенцията.

Алексей Петров все е между два свята. През декември 2006 г. той организира тайна среща между тогавашния вътрешен министър и двама бивши колеги от контратероризма – Братята Галеви. "Те ни предоставяха информация за "къртици", работещи в министерството за конкурентни криминални структури", уверява Петров.

Връзките с Бойко Борисов били скъсани малко преди ареста на Петров на 10 февруари 2010 г. "Дотогава си пишехме есемеси, както дори не си пишете с жена си", казва Петров.

"Не ме интересуват арестантите" - с този коментар Борисов отговори на репортерски въпрос за репортажа на "Монд", посветен на Алексей Петров, предаде БТА.

*Елиът Нес е американски финансист и държавен служител, известен с опитите си да разбие нелегалната мрежа за алкохол в Чикаго по време на Сухия режим, ръководител на легендарния екип, наричан Недосегаемите - б.р.