За да бъде избран, кандидатът трябва да получи минимум 270 от общо 538 гласа в избирателната колегия.

Към 6.30 по Гринуич (8.30 б.вр.) Обама получаваше 290 гласа, а Мит Ромни - 203.
Два часа по-рано Обама получаваше 275 гласа, а Мит Ромни - 203.
Преднината на Обама растеше, като той получаваше 251 гласа, а Мит Ромни - 191, според частичните прогнозни резултати на Ройтерс малко след 3.30 ч. по Гринуич.
Към 3.00 ч. по Гринуич, според резултатите от 32 щата и столицата Вашингтон, Обама печелеше 158 гласа в избирателната колегия, а Ромни - 154, предаде АФП.

Ромни призна загубата

„Взех участие в изборите, защото съм загрижен за Америка”, каза бившият губернатор на Масачузетс. Ромни изрази надежда, че представителите на бизнеса ще инвестират в страната и ще създадат нови работни места.
„Вярвам в народа на Америка. Нацията избра друг лидер и аз, и съпругата ми Ан се молим за него и за тази велика нация. Бог да благослови Америка!”, добави републиканецът, цитиран от световните агенции, на които се позова "Фокус".
Съпругата ми щеше да е прекрасна първа дама, но за съжаление това не се е случило, каза още Ромни, цитиран от БНР.

Надпреварата по щати

Обама победи Ромни в редица решаващи щати - Охайо, Уисконсин, Айова, Пенсилвания и Ню Хемпшър - въпреки слабото икономическо възстановяване и високата безработица.
Барак Обама печели също в щатите Вашингтон (Окръг Колумбия), Върмонт, Ню Йорк и Ню Джърси, Мейн, Масачузетс, Роуд Айлънд, Кънектикът, Делауеър, Мериленд, Мичиган, Илинойс, Калифорния, Хавай, Колорадо, Вирджиния, Невада.

Мит Ромни печели в Мисисипи, Арканзас, в традиционно републиканските Кентъки и Индиана, в Аризона, Юта, Айдахо, Северна Каролина, Небраска, прогнозира Фокс нюз, цитирана от Ройтерс.

Гражданите на Уисконсин не са гласували доверие на републиканец от избирането на Роналд Рейгън през 1984 г. По всичко личи, че това няма да се случи и през тази година, въпреки решението на Ромни да избере за свой вицепрезидент местния политик Пол Райън, предаде БГНЕС.
Малкият североизточен щат Ню Хемпшър пък е подкрепил два пъти демократ на предишните шест президентски избори, отбелязва АФП.

Гласоподавателите и кандидатите

Най-малко 120 милиона американци се очакваше да гласуват в президентските избори. Според екзит пол на Ройтерс и Ипсос републиканецът Мит Ромни печели гласовете на белите избиратели - мъже и жени, но изостава значително в подкрепата на цветнокожите избиратели.
Белите мъже гласуват за Ромни с разлика от 20 процента, а белите жени - с разлика от 10 процента, сочи анкетата на изхода на изборните секции.

Обама поема втория президентски мандат с тежката задача да преодолее годишния бюджетен дефицит от 1 трилион долара и да намали държавния дълг от 16 трилиона долара, да реформира скъпоструващите социални програми и да работи с Конгреса, в който се запазва съотношението на силите - мнозинство на
републиканците в Камарата на представителите и мнозинство на демократите в Сената, посочва Ройтерс.

"Всичко това стана благодарение на вас. Благодаря", писа Барак Обама в Туитър след обявяването на изборната му победа, съобщи Франс прес.

Рекордната сума от 6 милиарда долара е похарчена в САЩ в кампанията за изборите за президент и Конгрес, която приключи вчера, предаде Франс прес. Центърът за отговорна политика изчислява, че двамата кандидати са похарчили общо 2,6 милиарда долара. Тези пари са отишли за предизборна реклама и пътувания. Обама е събрал 645 милиона долара от индивидуални дарения, а републиканският му съперник - 413 милиона, от повечето от големи компании. Ако към парите, похарчени от двамата, се прибавят разходите на кандидатите за Камарата на представителите и Сената, сумата достига небивалите 6 милиарда.

Как се избира президент на САЩ


Снимки от кандидатпрезидентската кампания