Руските правоохранителни органи действат при протестни акции по-меко в сравнение с онези в редица страни от Европейския съюз, увери Путин на съвместна пресконференция с Меркел.

Руският президент прие германския канцлер на среща в южния черноморски курорт Сочи.

"Обсъдихме (този въпрос) с г-жа канцлера и аз обърнах внимание на това, че правоохранителните органи в Русия се държат много по-сдържано и либерално от колегите си в "някои европейски държави", подчерта той, цитиран от ТАСС и БТА.

Путин посочи конкретно, че руските правоохранителни органи, за разлика от онези в неназовани от него страни от ЕС, не използват палки и сълзотворен газ за разгонване на демонстранти. Руските правоохранителни и съдебни органи действат в рамките на съществуващото законодателство, "спазвайки реда, дисциплината, но едновременно с това и правата на всички граждани на Русия да изразяват своята гледна точка в рамките на закона", подчерта той.

Руският президент увери, че страната му никога не се е месила във вътрешната политика на други държави, и на свой ред призова другите да не се месят във вътрешните работи на Русия.

"Никога не се месим нито в политическия живот, нито в политическите процеси в други страни. Много би ни се искало никой да не се меси в нашия политически живот, в политическия живот на Русия", подчерта Путин, цитиран от ТАСС.

Той изрази съжаление, че наблюдава "точно противоположните неща".

"В продължение на много години наблюдаваме опити за повлияване на вътрешнополитическите процеси в Русия", каза Путин.
Руският президент отхвърли конкретно обвиненията, че страната му се е намесила в президентските избори в Съединените щати през ноември, предаде Ройтерс.

Тези твърдения са резултат от вътрешнополитическите борби в САЩ, коментира той.
Путин обърна внимание, че тези обвинения не са били потвърдени от никого, съобщи ТАСС.

Руският президент призова за пълно и безпристрастно разследване на химическата атака в Сирия миналия месец, предаде Ройтерс.

"Виновните трябва да бъдат намерени и наказани. Това може да стане само след безпристрастно разследване", каза Путин, визирайки нападението с отровен газ в контролирания от бунтовници северозападен сирийски град Хан Шейхун миналия месец.

Руският президент подчерта, че конфликтът в Сирия може да бъде решен "само с мирни средства и под егидата на ООН".

Русия има и ще поддържа контакт със Съединените щати за уреждане на ситуацията в Сирия, отбеляза Путин, цитиран от ТАСС.

Друга основна международна тема на разговора между Путин и Меркел бе конфликтът в Украйна. Руският президент определи ситуацията в бившата съветска република като източник на сериозно безпокойство.

Днес потвърдихме необходимостта от изпълнение на Минските споразумения за Украйна от всички страни в конфликта, отбеляза Путин, цитиран от Ройтерс.

Руският президент каза, че тежката ситуация в Донбас е резултат от "всевъзможните блокади", наложени на контролираната от проруските сепаратисти територия от украинското правителство, предаде ТАСС. За изпълняване на Минските споразумения за уреждане на украинския конфликт е необходим пряк диалог между Киев и бунтовниците, отбеляза Путин.

Меркел на свой ред подчерта, че прилагането на тези споразумения може да доведе до свалянето на наложените от Европейския съюз санкции срещу Русия.

„За мен целта е да се достигне до такъв момент при изпълняването на Минските споразумения, който ще позволи на Европейския съюз да свали санкциите си срещу Русия“, допълни Меркел, цитирана от Ройтерс и "Фокус".

Руският президент увери, че никой не се опитва да отдели Донбас от Украйна. Събитията в югоизточната част на тази страна са резултат от "държавния преврат, от противоконституционната смяна на властта в Киев", каза той.

Друга тема на разговорите между двамата лидери бе предстоящата на 7 и 8 юли среща на върха на Г-20 в северния германски град Хамбург.
Германия е ротационен председател на групата тази година и Меркел посещава страните членки в рамките на подготовката на форума.

Русия е готова да съдейства за успешното провеждане на срещата на върха, каза Путин, цитиран от ТАСС. Той наблегна на продуктивното взаимодействие между Русия и Германия в рамките на Г-20, включително в борбата с финансирането на тероризма, прането на пари, укриването на данъци и корупцията.

Развиването на руско-германското сътрудничество е важно за мира и сигурността в Европа, подчерта Путин.

Той допълни, че взаимодействието между Русия и Германия има голям принос за стабилността на световната икономика. Руският президент призна, че "има още много проблеми, които пречат", и допълни, че те ще бъдат обсъдени по линия на предложения от Германия преговорен процес под егидата на Г-20 и отвъд неговите рамки.