Заради продължителната суша през лятото, се очакват намалени добиви на грозде, като качеството в много от случаите също няма да е на необходимото ниво, обясни той пред „България он Ер”, цитиран от "Фокус".

Обратно на тенденциите при потреблението, където предпочитанията към бялото вино у нас и на световния пазар се увеличават, съотношението при добива на бяло и червено грозде остава 30 към 60% в полза на червеното.

Основен проблем на бранша е ръстът в сивия сектор, където попадат над 50 до 60 на сто от добитата реколта. Причината, по думите на Ботев, е заниженият контрол от страна на агенция "Митници".

По официални данни през 2011 г. наблюдението над т. нар. „селски казани” е спаднало с 85%. На фона на тази практика, легалният бизнес е подложен на свръхрегулация, заявиха от бранша.

Тенденцията в европейски мащаб е за трайно повишение на цените, допълни още Бранимир Ботев. Очаква се в новия програмен период след 2014 г., цената на виното да поскъпва с 3.5% на година, а тази на спиртните напитки - с около 7 на сто.

Освен ръста при горивата и свитото потребление, причина за поскъпването е забраната за засаждане на нови лозя до 2020 г.
В новите текстове на Закона за виното и спиртните напитки бе внесена забраната за ново засаждане на лозя, освен в случаите на изкореняване и при засаждане с права от националния резерв. При нарушение на забраната лозята следва да бъдат изкоренени.