Това заяви при откриването на форума, посветен на българската атомна енергетика, Богомил Манчев, председател на Българския атомен форум /Булатом/, цитиран от БТА. Форумът се провежда традиционно в комплекс "Ривиера" във Варна и привлича в програмата си ядрени специалисти, енергетици и политици от България и чужбина.

Проектът АЕЦ Белене бе прекратен от правителството в края на март. Според кабинета той е неефективен и провален още при стартирането му. Министрите решиха поръчаното вече оборудване да отиде за изграждане на 7-ми блок в Козлодуй, а в Белене да бъде изградена газова централа. Тогава лидерът на ДСБ Иван Костов обяви, че именно фирмата на Богомил Манчев „Уорли Парсънс“ е усвоила 173 млн. лв. от парите за АЕЦ Белене.

Според Манчев ядрената общност никога не е противопоставяла проекта АЕЦ "Белене" на изграждането на 7 и 8 блок в АЕЦ "Козлодуй" и в страната ни има място и за двата проекта. Ядрената енергетика няма алтернатива, защото цените на въглеводородните горива растат постоянно и не могат да се прогнозират за по-дълъг период напред, което създава трудности в икономиката, заяви той. Само за ядрената енергия е постижимо да се прогнозира стабилна цена за 20 години напред, защото горивната компонента остава сравнително на непроменена стойност, обясни експертът.

Остава проблемът с радиоактивните отпадъци и отработеното ядрено гориво, но и за това има решения на поносима цена, посочи Манчев. Според него за България, която няма много собствени енергийни ресурси, ядрената енергетика е без алтернатива, за да бъдем енергийно независими.

Изпълнителният директор на АЕЦ "Козлодуй" Валентин Николов приветства участниците във форума и също отбеляза, че проектът АЕЦ "Белене" не е загубен, а може да се развие като частен проект.

В много политически решения, които се взимат, надделява психологията, а не логиката, така бе и при решението за проекта АЕЦ "Белене", каза пред форума и Соломон Паси, президент на Атлантическия клуб. Важно е да се каже, че проектът е спрян като държавен, но може да се осъществи като частен - има много възможни схеми за това, заяви Паси.