Това каза в тържественото си слово президентът Росен Плевнелиев, който участва в отбелязването на 139-та година от гибелта на Васил Левски в Карлово.

Държавният глава подчерта, че ни е нужна кауза, която да обединява и да сплотява. "Нужна ни е кауза - голяма, колкото е голяма България", посочи президентът. Той добави, че родолюбието не се изчерпва с почит към героите, а се измерва с делата ни днес. Благоденствието се постига, когато всеки си върши работата, както я вършеше Левски - съвестно, отговорно, прецизно. Неговата дейност е урок по политическа отговорност, неговото тефтерче е наръчник за държавника, каза Плевнелиев.

Той добави, че ни е нужна само повече вяра в собствените сили, защото бъдещето на България е в нашите ръце.

Българският народ има своята славна история, която надгражда днес. А когато устоите са здрави, развитието и успехът са задължителни, посочи президентът.

В словото си държавният глава каза, че има и много незнайни герои, извършили подвизи и посочи като пример нашите сънародници, които преди дни "спасиха ближните си в момент на бедствие и изпитание".

Върховният главнокомандващ прие почетния стой на представителните роти от 61-ва Стрямска механизирана бригада на площад "Васил Левски" в Карлово. На тържествената заря присъстваха още министърът на отбраната Аню Ангелов, Пловдивският митрополит Николай, народни представители, висши военни, много граждани.

В цялата страна днес се проведоха и други чествания по повод 139 години от гибелта на националния герой.

Паметна плоча на гроба на Васил Левски - Апостол на българската свобода беше официално открита на пред църквата "Св. Петка Самарджийска" в подлеза на ЦУМ.

В София се проведе и възпоменателно факелно шествие в памет на Васил Левски и ген. Христо Луков.

Във връзка с организирането на 19 февруари на възпоменателна церемония по повод 139-та годишнина от гибелта на Васил Левски, в столицата се променят престоят и паркирането на превозни средства.

С общоградско поклонение във Велико Търново бе отбелязана 139-ата годишнина от гибелта на Дякона. Свещеници отслужиха заупокойна литургия пред паметника на Апостола на свободата, издигнат в центъра на града. Паметникът е поставен на мястото, където на 31 декември 1872 г. плененият Васил Левски се е сбогувал с търновци на път за София, охраняван от турски конвой. Представителна част на Националния военен университет "Васил Левски" отдаде военни почести пред паметта на своя патрон. Венци и цветя бяха поднесени от името на обществени организации, общински и държавни институции, граждани.

Кюстендилският кмет Петър Паунов и заместникът му Виктор Янев се поклониха пред паметника на Васил Левски в Босилеград, Сърбия, съобщиха от общинската администрация в Кюстендил. Паметникът на Левски в Босилеград бе изграден преди години с дарения и по инициатива на българите от Западните покрайнини. След поклонението Паунов и Янев се срещнаха с представители
на българското малцинство в Културно-информационният център на българите в Босилеград. Паунов подари на центъра 200 мартеници и развлекателни игри
за децата, живеещи в Босилеград, допълниха от общинската администрация.

Възпоменателна проява за Апостола - поход до турската крепост "Меджиди табия" - организира днес общинският комитет "Васил Левски" в Силистра. В крепостта силистренецът Валентин Петков, който стопанисва паметника, е подредил импровизирана музейна експозиция за освободителните борби на българите. В една от залите има и бюст на Левски, подарен от силистренския скулптор Димитър Нуцулов. Походът е в рамките на програмата за възпоменателните прояви по случай 139-ата годишнина от гибелта на Апостола.