Прокуратурата внесе прецизирания обвинителен акт за смъртта на жена в тунел "Ечемишка"
Отговорни за инцидента според обвинението са трима служители на Агенция "Пътна инфраструктура" - Георги Златев, Надя Сачанска и Георги Фучеджиев
Окръжната прокуратура в София повторно внесе в съда обвинителен акт по делото за инцидента през 2017 г., при който таванна лампа в тунел "Ечемишка" падна и уби жена, возила се в минаващ оттам автомобил.
Деянието е квалифицирано като такова за престъпление по чл. 343, ал. 1, б. "в", вр. чл. 342, ал. 2 от НК за причинена смърт по непредпазливост в условията на независимо съпричиняване на смърт от служители по транспорта, които са нарушили правилата за експлоатация на тунел "Ечемишка", съобщиха от прокуратурата.
Отговорни за инцидента според обвинението са трима служители на Агенция "Пътна инфраструктура" - Георги Златев, Надя Сачанска и Георги Фучеджиев.
Смъртоносният инцидент стана на 5 февруари 2017 г. Тогава в лявата тръба на падна една от лампите, а от удара върху колата загина 64-годишната Елена Михайлова, след като получи тежки и несъвместими с живота увреждания.
През ноември миналата година Върховният касационен съд постанови, че Агенция "Пътна инфраструктура" трябва да изплати обезщетения в размер на почти половин милион лева на наследниците на загиналата жена. Ищци по гражданския процес бяха възрастната майка на жертвата, съпругът ѝ и двете им деца. Докато излезе окончателната присъда обаче майката и съпругът починаха.
Майката, която е била в напреднала възраст към момента на кончината на дъщеря ѝ, е преживяла изключително тежко внезапната ѝ загуба и е починала през 2022 г. Съпругът на Елена пък развил тежко онкологично заболяване след смъртта ѝ и е издъхнал през декември 2021 г., бе записано в съдебния акт на ВКС.
През септември 2023 г. бе прекратено наказателното производство срещу бившите председатели на Управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура" Лазар Лазаров и Дончо Атанасов, както и срещу Илиана Захариева, която е била член на УС на пътната агенция, тъй като събраните доказателства не сочели те да са извършили престъплението, за което са обвиняеми.
През юни т. г. Софийският окръжен съд пък прекрати и върна на прокуратурата делото срещу Златев, Сачанска и Фучеджиев. Мотивът бе, че по делото има серия неточности и пропуски, които са станали причина за нарушаване процесуалните права на обвиняемите. Сред тях бяха неуточнено място на извършване на престъплението, както и неясноти относно точните задължения и съответни нарушения на тези задължения от страна на обвиняемите. Така се наложи прокуратурата да работи по разследването отново, да отстрани допуснатите нарушения.
Към днешна дата, след като Окръжната прокуратура в София повторно внесе в съда обвинителен акт, предстои разглеждане на делото пред състав на Окръжния съд в София.