Турските власти са одобрили екстрадицията на несебърския бос Димитър Желязков, съобщи в. "24 часа". От прокуратурата заявиха, че нямат официална ифромация за това, но не изключиха новината да е вярна.

Главният прокурор Сотир Цацаров потвърди новината, но отказа да каже, кога ще стане екстрадацията.

Близки на Митьо Очите казаха, че самият той искал по-бързо да приключи процедурата и да бъде върнат в България.

Според неофициална информация делото за екстрадицията на несебърския бос е било гледано преди около петнайсетина дни, но все още в България не са получени необходимите документи от турската страна. Те трябва да пристигнат в правосъдното министерство, след което да се организира конвоирането на Митьо Очите в България, обясниха бургаски юристи.

Желязков бе арестуван в Истанбул в началото на август т.г., а броени дни преди това при акция на специализираната прокуратура в Бургас и съседни градчета бяха задържани 19 души. Част от тях бяха обвинени в участие в организирана престъпна група за рекет, палежи, побоища и наркотици с лидер Димитър Желязков.

Самият той бе задържан в луксозен хотел в Истанбул заедно със зърнения бос и общински съветник от Бургас Бенчо Бенчев. За 24 часа с тях бе задържан и бившият депутат от ДПС Несрин Узун. По-късно срещу Бенчев бе повдигнато обвинение, че е укривал Митьо Очите в чужбина. Оказа се, че на името на зърнения бос са били запазени три стаи в турския хотел, като в една от тях се настанил Митьо Очите с приятелка. Желязков и Бенчев се срещнали предния ден в Гърция, след което несебърлията, който вече бил издирван от Интерпол с червена бюлетина, е транспортиран до Турция с един от автомобилите на общинаря.

Сред обявените за издирване бе и несебърският хотелиер и общински съветник Пейко Янков, син на убития бивш шеф на местния парламент в Несебър и крупен хотелиер Димитър Янков.

Пейко Янков се предаде сам и в момента е в ареста, обвинен в рекет.

Зад решетките остават и задържаните през август приближени на Очите - Венцислав Христов, Радослав Николов, Иван Пишиев и Иван Найденов. Единствено Йордан Въчев, за когото се смята, че е въртял погребалния бизнес на групировката, бе пуснат под домашен арест заради заболяване