Засилват се обвиненията срещу Израел, че ползва бял фосфор срещу цивилни в Газа
Вашингтон обяви, че ще обърне сериозно внимание на публикация в медиите и на доказателства, с които "Амнести интернешънъл" твърди, че разполага
Правителството на САЩ изрази безпокойство след публикуването на статия във в. "Вашингтон пост", в която се казва, че Израел е използвал боеприпаси с бял фосфор, американско производство, при ударите по южен Ливан през октомври. Изданието представя и анализ на фрагменти в подкрепа на информацията си, предаде Франс прес.
"Ние сме в течение на тази статия и сме много обезпокоени. Ще зададем съответните въпроси в опит да научим малко повече за това", заяви говорителят на Съвета за национална сигурност към Белия дом Джон Кърби.
Бомбите с бял фосфор са възпламеняеми боеприпаси, чиято употреба е забранена срещу цивилни, но не и срещу военни цели според конвенция, подписана през 1980 г. в Женева. Легитимното използване на бял фосфор цели да осветява и да предизвика дим, за да прикрие движенията, разказа Кърби.
"Когато ние доставяме такива материали като бял фосфор на друга армия, то е, за да бъдат използвани по този законен начин и в съответствие с правото за водене на конфликти", допълни той.
"Белият фосфор може да бъде използван по законен начин във военен план, но не и срещу цивилни", припомни и говорителят на Пентагона Матю Милър и увери, че администрацията на Джо Байдън се опитва да получи допълнителни информации.
САЩ са главен доставчик на военна техника за Израел и Байдън обеща непоклатима подкрепа за израелската офанзива срещу "Хамас". Ливан обвинява Израел от няколко седмици, че използва бял фосфор по време на ударите си срещу "Хизбула" в Южен Ливан, като това предизвиква големи пожари.
Неправителствената организация "Амнести интернешънъл" заяви от своя страна, че разполага с доказателства за незаконното използване от Израел на бял фосфор между 10 и 16 октомври и поиска разследване за военно престъпление. В средата на октомври правозащитната организация "Хюман райтс уоч" също обвини Израел, че използва бял фосфор в ивицата Газа и в Ливан. "Отричаме тези твърдения", каза тогава говорителят на израелската армия.
Израелските сили за отбрана и Израелската агенция за сигурност пък заявиха, че са заловили над 500 терористи от "Хамас" и "Ислямски джихад" през последния месец, предаде ДПА.
От заловените 350 са членове на управляващата в Газа организация "Хамас", а 120 - на съюзника на "Хамас" - "Ислямски джихад". Около 140 бойци са били заловени след края на едноседмичното прекратяване на огъня в началото на месеца.
"Някои от терористите бяха заловени, докато се криеха в граждански обекти, сгради, училища и убежища", се казва в изявлението армията и службата за сигурност.
"Разузнаването е предоставило информация, която е спомогнала за локализирането на допълнителни терористи, както и за сигурността на израелските сили", се допълва в изявлението.
Израелски военен показва на журналисти тунел, открит под болницата "Аш Шифа" в град Газа
Снимка: БТА/AP, Victor CaivanoМеждувременно постоянни представители в Съвета за сигурност на ООН посетиха граничния пункт "Рафах" на границата на Египет с ивицата Газа, предаде Франс прес.
Това стана след ветото, наложено от САЩ на проекторезолюция в подкрепа на ново прекратяване на огъня. Визитата беше неформална и еднодневна, организирана от Обединените арабски емирства и Египет. В нея участваха десетина посланици от страни, като Русия и Великобритания. САЩ не пратиха своя постоянен представител, също и Франция.
"Не съм сигурен, че онова, което САЩ щяха да видят днес, щеше да им хареса", заяви руският постоянен представител в Съвета за сигурност Василий Небензя пред Франс прес. "Те щяха да видят какво се случва реално, а не онова, което техните геостратегически мотиви крият", допълни той и определи ситуацията в ивицата Газа като катастрофална.
"Съсипан съм", заяви постоянният представител на Еквадор Хосе дела Гаска след визита на болница в град Ал Ариш близо до Рафах, в която се лекуват ранени палестинци.
Постоянните представители по-специално разговаряха с 27-годишната жителка на Газа Уафя Асад, която е била бременна, докато къщата ѝ била засегната от израелски удар, при който загинали съпругът ѝ и дъщерите ѝ. Жената била евакуирана към Египет, за да бъде лекувана и там ѝ ампутирали ръката и крака, но успяла да роди няколко часа след преминаването на границата, разказва сестра ѝ Аля. "Нашето послание към ООН е, че ние искаме войната да спре", казва Аля.
Дипломатите посетиха и пункта "Рафах", минавайки покрай колона от камиони, очакващи разрешение да влязат в анклава.
Постоянният представител на Бразилия Сержио Франка Данезе определи това пътуване като символичен жест. "Ние показваме нашия интерес, ние показваме, че сме ангажирани да направим нещо по-значително", казва той пред Франс прес.
Директорът на агенцията на ООН за палестинските бежанци Филип Лазарини информира посланиците за катастрофалната хуманитарна ситуация в Газа, преди да отпътува за анклава. Това ще бъде неговата трета визита там. Той казва, че все повече хора в Газа не са яли от един, два, три дни, че липсва всичко, от което имат нужда хората.
Според ООН над половината от жилищата в Газа са разрушени или повредени от войната, а 85 процента от близо 2-милионното население е принудено да се премести от едно на друго място.
Според министерството на здравеопазването на ивицата Газа, контролирана от "Хамас", над 18 200 души са загинали от началото на израелските удари по анклава от 7 октомври. Ударите бяха предприети след атаката на "Хамас" по израелска територия, в която бяха убити 1200 души и отвлечени 240 души.
Същевременно телевизия "Ал Арабия" съобщи, че преговори между "Хамас" и Израел за нова сделка относно заложниците се очакват в следващата седмица, съобщи телевизия "Ал Арабия", която се позовава на палестински източник. А излъчващия от Бейрут канал "Ал Маядин" казва, че израелската авиация нанася удари по лагера Дженин в Рафах, в южната част на Газа.
Израелската армия пък съобщи, че ще отвори два допълнителни пропускателни пункта за международна хуманитарна помощ на своя територия и това ще бъдат пунктовете "Ницана" и "Керем Шалом". Там камионите ще бъдат проверявани, преди да влязат в Рафах, в ивицата Газа. Мярката ще позволи да се удвои количеството на хуманитарната помощ, влизаща в Газа, заяви израелската армия в "Екс".
Преди войната в Газа влизаха средно на ден по 500 камиона с помощи, а от края на прекратяването на огъня на ден там преминават само 100 камиона, заяви агенцията на ООН за палестинските бежанци.
През допълнителните пропускателни пунктове ще се проверяват камиони, превозващи вода, храна, медицински доставки и материали за изграждането на убежища.
Днес Общото събрание на ООН ще има заседание, на което ще обсъжда хуманитарната криза в ивицата Газа.
Междувременно руският заместник-министър на външните работи Михаил Богданов поиска освобождаването на заложници, държани в Газа, в телефонни разговори с "Хамас" и други палестински фракции, съобщи руското външно министерство, цитирано от Ройтерс и БТА. Изявлението е направено след поредица от срещи и разговори между президента Владимир Путин и близкоизточните лидери миналата седмица.
Министерството заяви, че по време на телефонните разговори Богданов е заявил, че Русия "потвърждава принципната си позиция относно необходимостта от прекратяване на враждебните действия и спешното разрешаване на всички хуманитарни проблеми, включително освобождаването на заложниците".
От изявлението не става ясно дали Русия се стреми към освобождаването на всички заложници, взети от "Хамас" по време на нахлуването на радикалната палестинска групировка на 7 октомври в южната част на Израел или Москва търси свобода само за всички руски заложници сред тях.
Богданов е разговарял с високопоставени лица от Организацията за освобождение на Палестина (ООП), Палестинския демократичен съюз, Народния фронт за освобождение на Палестина и "Хамас".
Руският дипломат подчерта необходимостта от възстановяване на палестинското единство "в рамките на ООП" и потвърди подкрепата на Москва за създаването на палестинска държава, която да съществува заедно с Израел, се казва в изявлението.
В неделя Русия призова в Газа да отиде международна мисия за наблюдение, за да оцени хуманитарната ситуация.
Външният министър Сергей Лавров заяви, че Москва силно осъжда нападението на "Хамас" на 7 октомври срещу Израел, но е неприемливо Израел да използва случилото се като оправдание за "колективното наказание на милиони палестинци посредством безразборно обстрелване".
През миналата седмица Путин активизира собствените си контакти, въпреки че целта на дипломатическата му активност все още не е ясна, посочва Ройтерс. Той разговаря с египетския президент Абдел Фатах ас Сиси в събота и с израелския премиер Бенямин Нетанюху в неделя, след като миналата седмица се срещна с лидерите на Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства и Иран.