Анализ на ситуацията, свързана с миграционния натиск в Европа, показва, че пътят на бежанците се е променил. Отчетено е затихване през Балканския лъч, Италия, Либия, а също и през Испания и Мароко. Така вратата за мигрантите най-неочаквано се оказва пробойната от страна на президента на Беларус Александър Лукашенко. Това заяви в "Денят започва" по БНТ арабистът проф. Владимир Чуков.

Неговият коментар идва едва няколко дни след като полицията залови 30 мигранти, сред които и деца, в град Лясковец.

"Една много интересна статистика - ако от Багдад до Минск веднъж в седмицата е имало самолет от началото на годината, сега вече по няколко пъти в седмицата има от различни иракски градове до Минск. Беларуските туроператори в момента работят на пълни обороти. Много от бежанците, които са преминали границата имат фактурата от хотел в Минск. Повече от очевидно е, че режимът на Лукашенко ги стимулира", посочи проф. Чуков.

По границата между Полша и Беларус има военно напрежение. Около 10 хиляди представители на полските служби са разположени по границата, която е огромна - 400 километра. Твърди се, че някъде около 17 хиляди човека са били възпрепятствани, но се предполага, че толкова са преминали границата, допълва проф. Чуков.

Снимка: БТА/АР

Сега в Беларус повечето хора са от Близкия изток, има от Африка и Азия.

"Това, което за мен беше сензацията от преди една-две седмици - кубинско семейство, което е пътувало от Хавана до Моска, от Моска до Беларус и отиват в ЕС. Т.е. виждате една шарена компания", посочва проф. Чуков.

Гърците приеха много интересна поправка в тяхното законодателство, по силата на която всеки който е преминал гръцката граница автоматично отива на съд. Децата обаче не подлежат на изправяне на съд - ето защо при нас се появиха деца. Те са началото "индийска нишка" - целта е първо децата да бъдат прекарани, изтъква арабистът.

По нашите граници има засилен натиск, посочва арабистът, но допълва, че той е несравним с тежката криза от 2015 година, когато през Балканския полуостров преминаха 1 милион и 200 хиляди мигранти.

Снимка: БТА/АР

Основната цел на бежанците, преминаващи през България, е да стигнат до Германия. Афганистанците са групата, която доминира.

"На 15-ти август Кабул беше превзет от талибаните и тогава европейските институции взеха решение да бъде замразена екстрадицията на афганистанци, на които са били отказани всякакви възможности за статут. Това замразяване беше от 3 месеца. Този месец това изтича, вероятно ще бъде продължено, защото няма готовност от ЕС за признаване на талибанското правителство.

Снимка: БТА/АР

Това правителство трудно може да бъде признато, то не е демократично. В същото време обаче това отваря вратата на тези хора, за да получат някакъв статут, който те желаят от много отдавна", обясни проф. Владимир Чуков.

Междувременно Брюксел призова страните членки да одобрят нови санкции срещу Беларус заради притока на мигранти

Председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен призова страните от ЕС да приемат нови санкции срещу беларуските власти, отговорни за притока на мигранти към полските граници, предаде Франс прес. Недопустимо е използването на мигрантите като инструмент за постигане на политически цели, заяви тя в комюнике и каза, че ЕС ще проучи как да накаже и авиокомпаниите на трети страни, които карат мигранти в Беларус.

ЕС обвинява беларуския президент Александър Лукашенко, че организира изпращането на мигранти и бежанци, главно от Близкия изток, на границата с Полша, за да си отмъсти за европейските санкции, наложени му заради репресиите срещу опозицията в Беларус.

Заради огромния наплив на мигранти към границата - Варшава говори за три, четири хиляди души - полските граничари съобщиха, че от днес затварят контролнопропускателния пункт в Кужница, предаде Ройтерс.

Председателката на полския Сейм (парламента) Елжбета Витек заяви в изявление по телевизията, че отбраната на границата е приоритет и Полша няма да се поддаде на натиска, предаде полската информационна агенция ПАП. Лукашенко трябва да знае, че ще има последици. Нападението срещу границата на Полша е нападение срещу границите на ЕС и на държава членка на НАТО. Нашите съюзници еднозначно и солидарно осъдиха тази агресия и призоваха да й се сложи край, каза Витек.