Върховната Рада забрани Украинската православна църква, близка до Русия
Ако връзките с РПЦ бъдат установени, на религиозната организация се дава деветмесечен срок да ги прекъсне
Украинската Върховна рада (парламент) прие днес на второ четене проектозакон, който проправя пътя към забраната на свързаната с Русия Украинска православна църква (УПЦ), предаде Ройтерс.
Киев обвинява УПЦ (бивша Московска патриаршия) в проводничество на руските интереси и подкрепа за агресията на Русия.
Депутатът от партия "Глас" Ярослав Железняк уточни на профила си в социалната мрежа "Телеграм", че за проектозакона "За защитата на конституционния ред в сферата на дейността на религиозните организации", са гласували 265 депутати във 450-местния законодателен орган, съобщи Укринформ, цитирана от БТА.
Проектозаконът цели защитата на националната и обществена сигурност, човешките права и свободи и определя детайлите около дейността на чуждестранните религиозни организации в Украйна.
В документа се посочва, че нито една разпоредба на закона не може да се тълкува като ограничаваща свободата на религията или убежденията, правото на спазване на религиозни практики и ритуали.
Проектозаконът забранява дейността в Украйна на чуждестранни религиозни организации, намиращи се в държава, призната за извършваща въоръжена агресия срещу Украйна и/или временно заемаща части от украинска територия, както и пряко или непряко подкрепящи въоръжена агресия срещу Украйна (включително чрез публични изказвания на високопоставените им служители или управляващи органи).
"Като се има предвид, че Руската православна църква (РПЦ) е идеологическо продължение на режима на страната агресор, съучастник във военни престъпления и престъпления срещу човечеството, извършени от името на Руската федерация и идеологията на "Руския свят", в Украйна са забранени дейностите на Руската православна църква", пише в законопроекта.
Религиозните организации, свързани с чуждестранните религиозни организации, чиято дейност е забранена в Украйна, трябва да прекратят дейност.
Забранени са и отношенията, връзките и комуникациите на религиозните организации, включително религиозните общности и другите юридически субекти, с чуждестранни религиозни организации, чиито дейности са забранени в Украйна.
Ще бъде създадена комисия, която трябва да бъде независима от изпълнителната власт и която да провежда разследвания дали са налични връзки с Москва или разпространяването на идеологията на "Руския свят".
При разследването могат да се използва информация, включително от централни органи на изпълнителната власт, данни от публични електронни регистри, както и информация, получена от физически и/или юридически лица, от медии и други открити източници, предаде Укринформ.
Ройтерс припомня, че повечето Украинци са православни християни, но са разделени на разклонение, свързано с РПЦ и на независимата от 2019 г. Православна църква на Украйна (ПЦУ). Според ДПА около 10 хил. енории в Украйна остават под влиянието на РПЦ.
Украинското ръководство обвинява УПЦ, че подпомага пълномащабната инвазия на Кремъл в Украйна, разпространявайки проруска пропаганда и че има шпиони в редиците си.
Законът предвижда забраната на религиозните организации да се одобрява със съдебно решение.
Документът трябва да бъде подписан от президента Володимир Зеленски, който по-рано този месец заяви, че решението "цели засилването на духовната независимост на Украйна". Документът, определян от ДПА като спорен, влиза в сила 30 дни след публикуването си и позволява на отделните енории девет месеца да скъсат връзка с Москва.
"Днес ние поехме по неизбежния път на прочистване от агентурната мрежа на Кремъл, която се крие зад маската на религиозна организация в продължение на десетилетия", на свой ред каза украинският депутат Роман Лозински в социалната мрежа "Фейсбук".
Все още няма реакция от УПЦ, но в миналото тя е казвала, че вече е скъсала отношения с РПЦ. След пълномащабната руска инвазия, тя обяви независимост от РПЦ, но не се провъзгласи за автокефална. Украинските власти се съмняват в това твърдение и са завели десетки дела, включително за държавна измяна, срещу десетки духовници от УПЦ. В страната действа Православната църква с Украйна с официално име Киевска митрополия на Украинската православна църква, която беше провъзгласена през 2018 г. на Обединителен събор в Киев. Година по-късно тя получи автокефалия от Константинополската патриаршия, което предизвика неразрешим конфликт между руския патриарх Кирил и вселенския - Вартоломей.
Според наблюдатели, украинските власти първо ще решат въпроса за дерегистрацията на Киевската митрополия и епархиите, а след това и на отделните енории на УПЦ. УПЦ обаче не е едно юридическо лице, а се състои от отделни епархии и енории - общо има около 9 хиляди юридически лица. И за всяко от тях трябва да има отделна жалба, отбелязва Би Би Си.
Украинският парламент отложи възможността да съди УПЦ - преходният период беше увеличен от един месец на девет.
Индивидуалните съдебни дела трябва да продължат поне още няколко месеца, така че реална забрана за всякакви структури на УПЦ в Украйна може да дойде само година след подписването на закона от президента. Върховният съд на Украйна трябва да излезе с окончателно решение по всяко от тях.
Говорителката на руското Министерство на външните работи Мария Захарова осъди остро забраната. Според нея забраната на УПЦ цели "изкореняването на каноничното истинско православие" и замяната му с "лъжлива псевдоправославна църква", предаде ТАСС.
Според социологическо проучване, проведено през юни 2023 г. от Киевския международен институт по социология, две трети от украинците подкрепят пълната забрана на УПЦ.
Главата на Руската православна църква, патриарх Кирил, неведнъж е изразявал подкрепата си за инвазията и е казвал на вярващите, че управлението на Путин над Русия е предписано от Бога.
Миналата година правителството в Киев опита да изхвърли около 200 православни монаси и 400 семинаристи от манастирския комплекс Киево-Печорска лавра. Това стана след като през март министърът на културата прекрати договора му за наем. Междувременно украинската църква получи непоискана подкрепа от погрешната страна, което допълнително усложни ситуацията. Представители на Руската православна църква и бившият президент Дмитрий Меведев разкритикуваха предприетите от Киев мерки.