Въпросът за уйгурите разпали санкционна война между Китай и Великобритания
Пекин с пропорционален отговор на действията на Лондон
Китай наложи санкции на девет физически и четири юридически лица в Обединеното кралство в отговор на подобна стъпка, предприета по-рано тази седмица от Лондон. Китайската страна обвинява санкционираните британски граждани и организации в "зловредно разпространяване на лъжи и дезинформация", съобщи Ройтерс.
В понеделник Великобритания наложи санкции на четирима висши китайски служители и едно държавно юридическо лице, което отговаря за сигурността в района Синцзян, заради "системни нарушения" спрямо мюсюлманите уйгури и други малцинства, последвайки подобни санкции срещу Пекин, наложени от САЩ, Канада и ЕС.
Решението на Великобритания да наложи санкции "на базата на нищо друго освен лъжи и дезинформация, нарушава международното право и основни норми на международните отношения, грубо се намесва във вътрешните работи на Китай и сериозно подкопава китайско-британските двустранните отношения", пише вестник "Глобал таймс", цитиран от ДПА. Китайското външно министерство е извикало британския посланик, за да изрази остър протест и осъждане.
"Глобал таймс" цитира имената на деветимата британци, санкционирани от Пекин, сред които депутатите Иън Дънкан-Смит и Том Тугендхат, председател на Комисията по външните работи в парламента. Четирите юрдически лица са Комисията за правата на човека на Консервативната партия, Група за изследвания на Китай (China Research Group), основана от депутати консерватори, независим трибунал, създаден в Лондон за разследване на предполагаемите нарушения на човешките права, извършени от китайските власти спрямо уйгурите (Uyghur Tribunal) и лондонска адвокатска кантора (Essex Court Chambers).
От днес назованите лица и членовете на техните семейства имат забрана за влизане в Китай, Хонконг и Макао. Тяхната собственост в Китай се замразява и се забранява на китайски граждани и институции да поддържат бизнес отношения с тях.