Кандидатът за президент на САЩ от Републиканската партия Доналд Тръмп заяви днес, че ще се срещне с израелския премиер Бенямин Нетаняху в щата Флорида в петък, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

"Нямам търпение да се срещна с Биби Нетаняху в "Мар-а-Лаго" в Палм бийч, Флорида", каза бившият американски президент в социалната мрежа "Трут соушъл".

Това ще бъде първата среща на Тръмп с Нетаняху, откакто изтече президентският мандат на Тръмп, по време на който той и Нетаняху изградиха тесни връзки.

Нетаняху е поискал срещата с Тръмп, която ще бъде проведена тази седмица във Вашингтон, съобщи "Политико" вчера. Ройтерс отбелязва, че израелското посолство във Вашингтон не е откликнало веднага на молба за коментар.

По време на мандата на Тръмп от 2017 до 2021 година той и Нетаняху бяха близки в идеологическо и политическо отношение.

След това обаче помежду им възникнаха някои разногласия.

Ройтерс отбелязва, че Нетаняху си навлече гнева на Тръмп, когато поздрави Байдън за победата на президентските избори в САЩ през 2020 година. Тръмп твърдеше във връзка с тези избори, на които загуби от Байдън, че са били допуснати изборни нередности.

Тръмп разкритикува Нетаняху за провали в сферата на сигурността във връзка с атаката на палестинското ислямистко движение "Хамас" срещу Израел на 7 октомври миналата година.

Междувременно Тръмп изрази готовността си да проведе дебат срещу новия си съперник от Демократическата партия за президентските избори на 5 ноември Камала Харис, предаде Ройтерс.

Бившият американски президент заяви пред журналисти в конферентен разговор, че е готов да проведе повече от един дебат с Харис, добавя БТА.

Камала Харис стана предполагаемият кандидат на партията, след като президентът Джо Байдън се оттегли в неделя от изборната надпревара заради намаляващата подкрепа за него в битката срещу Тръмп.

Камала Харис има незначителна преднина от 2 процентни пункта пред републиканеца Доналд Тръмп, след като президентът Джо Байдън прекрати кампанията си и ѝ предаде щафетата, показва проучване на Ройтерс/Ипсос.

Изследването е направено през вчерашния и днешния ден, след приключилата в четвъртък национална конференция на републиканците, на която Тръмп официално прие номинацията на партията си, и обявената от Байдън в неделя негово решение, че се отказва от надпреварата и че подкрепя издигането на кандидатурата на Харис.

Харис, от чието обкръжение твърдят, че тя вече си е осигурила номинацията на демократите, води пред Търмп с подкрепа от 44% срещу 42% за републиканеца, сочи националното проучване. Това означава, че преднината ѝ е в границите на 3-процентната статистическа грешка.

В проучване, направено на 15 и 16 юли, Харис и Тръмп имаха еднакъв дял на подкрепа от 44%, а в предишно издание на изследването от 1-2 юли републиканецът водеше с 1 процентен пункт - и в двата случая преднината на всеки един от кандидатите отново беше в рамките на статистическата грешка.

Макар и националните изследвания на общественото мнение да дават някаква индикация за нагласите сред американските избиратели, изборите в САЩ обикновено се решават от няколко стратегически важни щата, които могат да наклонят в едната или другата посока съотношението на силите в Избирателната колегия - органът, който в крайна сметка определя кой ще бъде новият американски държавен глава.

Според най-новото проучване 56% от запитаните регистрирани гласоподаватели са съгласни с мнението, че 59-годишната Харис е "умствено пригодна и е способна да се справи с предизвикателствата"; за сравнение, същото казват за 78-годишния Тръмп едва 49% от анкетираните.

За Байдън това мнение споделяха само 22% от избирателите.

Осемдесет и една годишният Байдън сложи край на участието си в предизборната надпревара след дебат с Тръмп, в който често заекваше и не парираше с нужния хъс нападките на републиканеца, които съдържаха неистини, отбелязва Ройтерс.

Помолени да споделят кого биха подкрепили при хипотетичен дуел, при който в бюлетината освен имената на Тръмп и Харис стои и това на независимия кандидат Робърт Ф. Кенеди-младши, 42% от избирателите отдават предпочитанието си за Харис, а 38% за Тръмп, което означава, че при подобен сценарий разликата между двамата вече излиза извън рамките на статистическата грешка. Кенеди, който според проучването се ползва с подкрепата на 8% от избирателите, все още не е изпълнил изискванията на много щати, за да бъде допуснат до участие в изборите на 5 ноември (за да бъде включен в бюлетината, той трябва да събере законово определен брой подписи на граждани в подкрепа на кандидатурата си, бел. ред.).

Проучването на Ройтерс/Ипсос е направено по интернет сред 1241 пълнолетни жители от на цялата територия на САЩ, включително сред 1018 регистрирани избиратели.