Минути след като Доналд Тръмп отправи на предизборно събитие стандартните си предупреждения за наркодилърите и престъпниците, които незаконно пресичат границата на САЩ, той чу изказването на човек, който някога е останал в страната незаконно, но сега смята да гласува за него, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

Елиас Трухильо беше един от няколкото изказали се на латиноамериканска кръгла маса в Лас Вегас, целяща да привлече внимание към икономическите идеи на Тръмп. След като кандидатът на Републиканската партия завърши обръщението си към малката група събрали се, говориха членовете на кръглата маса. Трухильо започна с разказ за личната си история - как майка му довела него и братята му от Мексико в Юта през 1995 г., за да се съберат с баща си, който работел в строителството.

"Дойдохме тук легално, но знаете ли, пресрочихме срока на валидност и успяхме да си устроим живота тук, в САЩ", заяви Трухильо, имайки предвид, че семейството му е влязло в САЩ със законна виза, но не е напуснало, когато тя изтече.

Поне един човек от публиката започна да се смее и да ръкопляска, което накара Трухильо също да се засмее. Тръмп само се усмихна, отбелязва АП.

Имиграцията играе важна, но противоречива роля в предизборната кампания. Тръмп едновременно разчита на увеличена подкрепа от латиноамериканците, която да го върне в Белия дом, но в същото време съсредоточи кампанията си върху опасностите от имиграцията. Той заяви също, че мигрантите "тровят кръвта" на страната, нарече увеличаването на броя на мигрантите, преминаващи южната граница "нашествие" и обеща да започне масови депортации, ако се върне в Белия дом.

Ден преди кръглата маса в Лас Вегас Тръмп беше в Колорадо, и мрачно предупреди, че венецуелска банда тероризира града с 400 000 жители,. Републиканският кмет на града заяви, че Тръмп изопачава един изолиран проблем.

Вчера Тръмп отправи обичайните си критики към граничната политика, преди да премине към общи похвали към испаноговорящите, които определи като енергични и естествени предприемачи.

От 2016 г. насам, когато започна първата си кампания, Тръмп обикновено изглаждаше всеки очевиден конфликт между предупрежденията си срещу имиграцията и подкрепата си от латиноамериканските избиратели, като предупреждаваше за "изнасилвачите", преминаващи незаконно южната граница. Много латиноамерикански гласоподаватели, които или са влезли в страната законно, или семействата им живеят в САЩ от поколения насам, се противопоставят на незаконната имиграция, отбелязва АП. Тръмп твърди, че неговата икономическа и имиграционна политика ще помогне на латиноамериканците и другите малцинства, като често внушава, в противоречие с икономическите данни, че имигрантите отнемат така наречените "работни места за чернокожи" и "работни места за латиноамериканци".

Като цяло латиноамериканските гласоподаватели са приблизително еднакво склонни да подкрепят Тръмп и опонентката му Камала Харис, отбелязва АП.

Надпреварата за Белия дом - посредни проучвания

Доверието към бившия американски държавен глава и кандидат за президент на САЩ от Републиканската партия Доналд Тръмп да реши конфликтите в Близкия изток и Украйна е по-голямо от това към вицепрезидентката и кандидат за президент от Демократическата партия Камала Харис в някои ключови за изхода от американските президентски избори щати, сочи проучване на в. "Уолстрийт джърнъл", цитирано от Ройтерс.

Публикуваното проучване е проведено в седем щата, гласуването, в които може да има решаващо значение за резултата от президентските избори на 5 ноември.

Според проучването на "Уолстрийт джърнъл" в тези седем щата 50% от анкетираните са на мнение, че Тръмп ще се справи по-добре с решаването на конфликта в Украйна. За сравнение, 39% от анкетираните смятат, че Харис го превъзхожда.

По отношение на конфликта между Израел и палестинското ислямистко движение "Хамас", 48% от анкетираните смятат, че по-добре с решаването му ще се справи Тръмп, при 33%, които са на мнение, че по-добре ще се справи Харис.

Освен това проучването сочи, че повече хора се доверяват на Тръмп по въпросите на икономиката и имиграцията, а за Харис има по-голяма подкрепа по въпросите на снабдяването с жилище, здравеопазването и полагането на грижи за обикновените хора.

Публикуваното проучване показва, че Харис и Тръмп са като цяло равностойни в седемте ключови щата. Харис води с преднина от два процента в Аризона, Джорджия и Мичиган. Тръмп води с шест процента в Невада и с един процент в Пенсилвания. В Северна Каролина и Уисконсин двамата имат равен резултат, показва проучването.

То е било проведено от 28 септември до 8 октомври, като са били анкетирани по 600 регистрирани избиратели във всеки щат.

Проучване на Ройтерс/ Ипсос от тази седмица сочи, че на национално ниво Харис води срещу Тръмп с три процента. Според проучването за нея ще гласуват 46% от избирателите, а за Тръмп - 43 %.