Тръмп изтегля гвардията от Вашингтон, доволен, че всичко е под контрол
Американският президент предупреди, че националните гвардейци "може бързо да се върнат, ако е необходимо"
Президентът на САЩ Доналд Тръмп разпореди днес частите на Националната гвардия, разположени във Вашингтон след избухването на протестите срещу расизма, да бъдат изтеглени от столицата, предадоха ТАСС и Франс прес.
Още по темата
"Току-що издадох заповед на нашата Национална гвардия да започне да се изтегля от Вашингтон сега, когато всичко е под пълен контрол", написа Тръмп в Туитър. В същото време американският президент предупреди, че националните гвардейци "може бързо да се върнат (в столицата), ако е необходимо".
"Много по-малко демонстранти от предвиденото вчера вечерта!", изрази задоволство Тръмп.
Междувременно полицейският час, въведен в Ню Йорк заради протестите срещу полицейската жестокост, беше отменен предсрочно, съобщи днес кметът на най-многолюдния американски град Бил де Блазио, цитиран от Асошиейтед прес.
Заповедта влиза в сила незабавно, написа Де Блазио в Туитър. Той обясни, че причината е спокойната обстановка на протестите снощи, когато "видяхме най-доброто от нашия град".
Утре започва поетапното разхлабване на ограничителните мерки в Ню Йорк заради новия коронавирус, припомни кметът на града, който е едно от основните огнища на заразата в САЩ.
Полицейският час, който започваше в Ню Йорк в 8 ч. вечерта, трябваше да остане в сила поне до днес включително.
Полицията се отказа да прилага мярката снощи, когато хиляди демонстранти срещу полицейската жестокост отново се събраха по улици и в паркове.
Протестното движение бе предизвикано от смъртта на чернокожия Джордж Флойд при полицейски арест в Минеаполис миналия месец.
В Европа шествия
Хиляди испанци днес се включиха в протестни шествия срещу расизма, предаде Франс прес.
Близо 3000 души, според мадридската префектура, се събраха днес пред американското посолство в Мадрид, за да заклеймят смъртта на чернокожия американец Джордж Флойд, задушен от полицай при задържане в Минеаполис.
Демонстрантите в испанската столица коленичиха с един крак и вдигнат юмрук, жест, който за първи път направи американският футболист Колин Капърник през 2016 година на стадион по време на изпълнението на националния химн на САЩ.
Расизмът няма граници, заяви Леиниза Сеемдо, 26-годишна преводачка - испанска гражданка, родена в Кабо Верде.
В Барселона стотици демонстранти изпълниха площад "Сант Жауме", където се намира централата на регионалното правителство на Каталуния. С маски и спазвайки дистанция, те носеха плакати на английски, заклеймяващи расизма в Испания и в Европа.
В Копенхаген близо 5000 души се събраха пред сградата на посолството на САЩ по призива на датския клон на движението "Животът на чернокожите има значение", предаде ДПА. Те се присъединиха към протестната вълна заляла големите европейски градове.
В британската столица Лондон днес пред американското посолство също се събраха хиляди протестиращи срещу расизма. Някои от демонстрантите бяха с маска на лицето, за да се предпазят от заразяване с новия коронавирус, и носеха плакати, на които можеше да се прочете "Расизмът е вирус", съобщи Ройтерс.
Хиляди демонстранти се събраха на "Пиаца дел Пополо" в Рим и се включиха в първия голям митинг в италианската столица срещу расизма, предаде Асошиейтед прес.